Magazyn = kapitał

TEMAT NUMERU

Magazyn to nie tylko obiekt i jego infrastruktura, zatrudnieni w nim ludzie czy zachodzące w nim procesy. Z perspektywy finansisty to istotny element aktywów firmy i sposób na pomnażanie kapitału, który wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy. Kim jest asset manager i czym różni się od fund managera?

Rosnący poziom kosztów utrzymania obiektów i coraz wyższe standardy powierzchni wykorzystywanych w zastosowaniach komercyjnych sprawiają, że do realizacji nadzoru nad nieruchomościami nie wystarczą dziś tylko „dobre chęci”, a konieczna jest specjalistyczna wiedza. Rynek deweloperów – firm oferujących usługi budowy i modernizacji obiektów magazynowych – to jeden segment . Wraz z rozwojem branży magazynowej równolegle rozwinął się jednak także rynek usług finansowych jako drugi segment, pozwalający na zabezpieczenie inwestycji od strony finansowej. Rynek nieruchomości to jednak nie tylko ci, którzy finansują i budują. To także ci wszyscy, którzy na obiektach tego rynku chcą zarabiać. Wśród nich znajdą się zarządcy nieruchomości, doradcy, a coraz częściej wyspecjalizowane fundusze traktujące nieruchomości jako aktywa wysokiej wartości, generujące konkretne zyski. Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa świadczące usługi zarządzania portfelem nieruchomości. Czym są takie usługi i czy mają one odniesienie do rynku nieruchomości magazynowych?


Profesjonalnych zarządców nie brakuje


Pod hasłem „zarządzania aktywami” kryją się usługi finansowe związane z zarządzaniem majątkiem. Są one dedykowane zarówno klientom indywidualnym, jak i instytucjom. Znaleźć można tu m.in. takie firmy, które proponują swoje usługi wyłącznie dysponującym większymi zasobami kapitału (np. powyżej 10 mln zł). Celem usługi zarządzania aktywami jest generowanie zysku mierzonego na dwa sposoby: osiągnięcia założonej wartości kapitału lub pożądanego poziomu jego wzrostu w obu przypadkach przy założeniu, że nieruchomości stanowią aktywa z potencjałem zysku. Usługi zarządzania aktywami mogą odnosić się do najróżniejszych grup aktywów: obligacji, akcji lub innych instrumentów finansowych. Coraz większą popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości – choć wymagają one znacznych nakładów, to mają opinię stabilnych i przynoszących oczekiwane korzyści. Wysoka wartość jedn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy