Mamy rozwiązania na Twoje celne wyzwania!

Automatyzacja i robotyzacja

Rozważania na temat rozwiązań dla wyzwań celnych należy rozpocząć od tego, czym jest prawo celne i co oznacza procedura celna w międzynarodowej wymianie towarów.
 

Przepisy celne obejmują regulacje i zasady międzynarodowe, unijne i polskie. Wymieniona kolejność tych przepisów oznacza zarazem pierwszeństwo ich stosowania, pewną hierarchię, która nimi rządzi.
Prawo celne oznacza w ogólnym rozumieniu normy i zasady, które regulują tryb przywozu towarów z zagranicy na dany obszar celny oraz wywozu towarów z obszaru celnego. W kontekście wymiany towarów pomiędzy polskim podmiotem gospodarczym a zagranicznym mówimy głównie o prawie unijnym, które reguluje większość zagadnień związanych z tą wymianą. Przy czym zagraniczny podmiot oznacza taki, który jest zarejestrowany poza obszarem celnym UE. Dla przykładu kupno towarów od polskiego producenta przez podmiot niemiecki będzie wewnątrzwspólnotową wymianą towarów rejestrowaną w INTRASTAT, natomiast sprzedaż towaru z Polski do Szwajcarii będzie wywozem w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy