Dołącz do czytelników
Brak wyników

DODATEK SPECJALNY: „CASEBOOK PROJEKTÓW MAGAZYNOWYCH”

21 grudnia 2021

NR 6 (Grudzień 2021)

Trwałe połączenie. Magazyn materiałów niebezpiecznych

0 344

Bez klejów nowoczesna produkcja w wielu gałęziach przemysłu i różnych zastosowaniach byłaby niewyobrażalna. Dzięki licznym innowacjom firma Klebchemie M.G. Becker GmbH & Co. KG wypracowała w tym segmencie silną pozycję. Przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą w Weingarten (Baden) w Niemczech wspiera w tym Dachser, jako wieloletni partner logistyczny.

Jak wyglądałby świat bez klejów? Potrzeba łączenia ze sobą elementów i różnych materiałów jest niemal tak stara jak ludzkość. Podczas gdy kiedyś był to klej, teraz większość używanych środków klejących to wysoce złożone związki organiczne i nieorganiczne. Celem jest stworzenie trwałych połączeń, których siła i trwałość są dokładnie dopasowane do łączonych powierzchni. W Weingarten niedaleko Karlsruhe ma siedzibę jedna z firm specjalizujących się w tej dziedzinie, jak również wszelkiego rodzaju wykończeniach powierzchni – Klebchemie M.G. Becker GmbH & Co. KG. To zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwo przemysłu chemicznego, produkujące pod znaną marką „Kleiberit”. Zatrudniając ok. 670 pracowników na całym świecie, firma jest kluczowym dostawcą dla wielu krajowych i międzynarodowych producentów z różnych branż, w szczególności przemysłu drzewnego i meblarskiego, budowlanego, samochodowego czy tekstylnego. 
Wszystkie prace badawcze, rozwojowe i produkcyjne Klebchemie są prowadzone w siedzibie firmy w Weingarten. Jednak przestrzeń, zwłaszcza do przechowywania surowców i wyrobów gotowych, jest tam mocno ograniczona. Z tego względu firma pilnie potrzebowała outsourcingu logistycznego. Oczywistym wyborem był Dachser. Dostawca usług logistycznych ma duże doświadczenie w obsłudze branży chemicznej w zakresie przesyłek paletowych, które łączy ze specjalistyczną wiedzą z tej dziedziny w ramach rozwiązania DACHSER Chem Logistics. Oddział Dachser Malsch wykorzystuje firmowe know-how do opracowywania usług dostosowanych do potrzeb klientów w swoim regionie.

Nadarzyła się okazja: nowy magazyn materiałów niebezpiecznych

– Współpracujemy z Dachser już od dziesięcioleci, a przez ten czas stale rozszerzaliśmy zakres działań. Kiedy zapadła decyzja o budowie nowego magazynu materiałów niebezpiecznych Dachser w Malsch, skorzystaliśmy z tej możliwości – mówi Michael Dörflinger, dyrektor ds. zaopatrzenia i zakupów w Klebchemie. Producent był jednym z pierwszych klientów, którzy wprowadzili się do nowego magazynu w 2019 r. Firmy ściśle współpracowały ze sobą już na etapie planowania inwestycji, aby stworzyć idealne warunki dla obu stron. Dachser obsługuje całą logistykę produkcyjną Klebchemie od wiosny 2019 r. Sam zakład produkcyjny dysponuje obecnie jedynie niewielkim magazynem buforowym. 
Dzięki outsourcingowi usług logistycznych Klebchemie może teraz całkowicie skoncentrować się na swoich podstawowej działalności. Łańcuch logistyczny jest jasno określony: wszyscy dostawcy Klebchemie dostarczają swoje towary do magazynu materiałów niebezpiecznych Dachser w Malsch. Tam odbywa się ich kontrola i pobór próbek. W zależności od potrzeb surowce są następnie transportowane do odległego o 31 km zakładu Klebchemie w Weingarten. W dni robocze jest to od dziesięciu do dwunastu przewozów wahadłowych. – W drodze powrotnej przywozimy gotowe produkty, z których część jest odbierana i przechowywana w magazynie Dachser, do czasu zamówienia ich przez klienta – mówi Florian Steinbrunn, Contract Logistics Manager w Dachser Malsch. Producent klejów na potrzeby przechowywania ok. 2,4 tys. różnych artykułów regularnie zajmuje aż 10 tys. miejsc paletowych w magazynie materiałów niebezpiecznych. Stanowi to około jednej piątej całkowitej pojemności magazynu.

Z Malsch do każdego miejsca na świecie

Z Malsch Dachser rozprowadza gotowe produkty do klientów na całym świecie. Około 90% z nich to firmy przemysłowe, a pozostali działają w handlu, sprzedaży detalicznej oraz branży DIY. W Europie najsilniejszymi rynkami zbytu dla Klebchemie są Niemcy, Hiszpania i Francja, przy czym dostawy realizowane drogą lądową docierają do 21 krajów. Przesyłki zagraniczne obsługuje Dachser Air & S...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy