Typowe i… na miarę

DODATEK SPECJALNY: SYSTEMY I TECHNIKI SKŁADOWANIA

Pojemniki magazynowe to nierzadko produkty krojone na miarę potrzeb konkretnego użytkownika i systemu logistycznego. W dużym stopniu to właśnie one zapewnią sprawny przebieg procesów magazynowych. Dla wielu użytkowników kluczowe jest to, aby pojemniki i skrzynki magazynowe były kompatybilne z możliwie największą ilością różnych komponentów w ich systemie logistycznym, np. uchwytów i zawiesi do ładunków oraz przenośników transportowych.

Wpływ na dobór pojemników ma to, w jakich warunkach będziemy je stosować i z jakim rodzajem towaru będziemy mieć do czynienia. Istnieją gotowe pojemniki „katalogowe”, które stosowane są w wielu branżach, istnieją również specjalne rozwiązania, niemal jednostkowe. Ważne jest też, czy łańcuch dostaw ma charakter otwarty, czy zamknięty, a także to, w jaki sposób pojemniki wracają do właściciela i czy mają służyć tylko do magazynowania, transportu, czy też np. do komisjonowania. Dla wielu użytkowników kluczowy jest możliwie długi okres użytkowania pojemników, również przy ekstremalnych obciążeniach (wysoką trwa­łość pojemników, które mogą służyć nawet przez kilka lat, gwarantować może m.in. wykorzystanie wysokiej jakości tworzywa).

Sztuka doboru i dostosowania

Pojemniki muszą być przede wszystkim trwałe, odporne na działanie niskich i wysokich temperatur, często też mieć stosowne certyfikaty (np. dopuszczenia do kontaktu z żywnością). W przypadku szczególnych wymagań pojemniki mogą zostać zaprojektowane tak, aby np. miały nietypowe rozmiary, gwarantujące optymalną współpracę z przenośnikami automatycznymi funkcjonującymi na linii produkcyjnej lub w magazynie. Warto zwracać uwagę na jakość materiału, z którego zostały wykonane. Od tego zależą żywotność i wytrzymałość. Specjaliści zalecają, by przemyśleć, zdawałoby się mało istotną, kwestię kolorystyki pojemników, różne kolory mogą bowiem pomóc użytkownikowi w intuicyjnym rozróżnianiu rodzajów towaru.

Przedstawiciele firmy Europlast podkreślają też, że to, jakie klienci zamawiają pojemniki, często jest wymu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy