Autor: Michał Jurczak

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Miejsce na wagę złota. Wózki systemowe

Odpowiednie wykorzystanie kubatury magazynu, szczególnie w strategicznie ulokowanych obiektach, na relatywnie drogiej powierzchni czy w przypadku chłodni, ma fundamentalne znaczenie. Wózki systemowe mogą w tym wydatnie pomóc. Dla wielu właśnie takie maszyny stanowią swoisty wstęp do rzeczywistej automatyzacji magazynu.

Czytaj więcej

Siła składowania akumulacyjnego. Regały wjezdne i przepływowe

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także dobór optymalnego oprogramowania pozwalają zoptymalizować wykorzystanie powierzchni składowej. Inwestujący w zautomatyzowane urządzenia liczą na szybki zwrot w postaci niższych kosztów eksploatacji magazynu. Wśród profitów jest zwiększenie precyzji w realizacji zamówień, jak również minimalizowanie liczby błędów, co jest szczególnie ważne w fazie kompletacji. Dla użytkowników coraz istotniejsza jest też wygoda eksploatacji.

Czytaj więcej

Opakowaniowa rewolucja

Przed sektorem opakowań sporo zmian. Presja na proekologiczne rozwiązania daje się odczuć już od kilku lat. Branża opakowań musi poszukiwać tego rodzaju produktów, bo hałdy śmieci rosną w szybkim tempie. Nikt już nie ma wątpliwości, że opakowania muszą być nie tylko trwalsze i bardziej praktyczne, ale też – co kluczowe – mniej szkodliwe dla środowiska niż do tej pory.

Czytaj więcej

Z operatorem na wysokości

Wózki podnośnikowe spełniają istotną rolę w transporcie wewnętrznym. Pozwalają na usprawnienie wielu procesów, szczególnie prac załadowczo-wyładowczych w magazynach. Wózki jezdniowe podnośnikowe z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem są ważnym elementem tej grupy rozwiązań i pod pewnymi względami wyjątkowym.

Czytaj więcej

Typowe i… na miarę

Pojemniki magazynowe to nierzadko produkty krojone na miarę potrzeb konkretnego użytkownika i systemu logistycznego. W dużym stopniu to właśnie one zapewnią sprawny przebieg procesów magazynowych. Dla wielu użytkowników kluczowe jest to, aby pojemniki i skrzynki magazynowe były kompatybilne z możliwie największą ilością różnych komponentów w ich systemie logistycznym, np. uchwytów i zawiesi do ładunków oraz przenośników transportowych.

Czytaj więcej

Sztuka umiejętnej manipulacji

Systemy do manipulowania ładunkami i do ich przenoszenia ułatwiają przeprowadzanie ważnych procesów magazynowych. Sprawdzają się szczególnie w ręcznym przemieszczaniu produktów oraz obsłudze tych cykli roboczych, które wymagają szybkich, powtarzalnych ruchów. Przyspieszają wykonywanie czynności, odciążają operatorów.

Czytaj więcej

WMS – wydajny pomocnik magazyniera

O tym, że potrzebny jest im WMS (Warehouse Management System), szefowie firm dowiadują się zazwyczaj zbyt późno. Dzieje się tak wtedy, gdy nie są już w stanie z pełną wydajnością realizować operacji magazynowych, gdy czas od założenia zamówienia do jego realizacji wydłuża się i gdy, w konsekwencji, uciekają klienci.

Czytaj więcej

W poziomie i w pionie

Trudno wyobrazić sobie magazyn bez środków transportu wewnętrznego. Część z nich pomaga przemieszczać ładunki w pionie, inne w poziomie. Nieliczne łączą obie te funkcje.

Czytaj więcej

Odpowiedzialny pracodawca

Rozpoczynając projektowanie i budowę magazynu, należy uwzględnić warunki techniczne, jakie musi spełniać obiekt, a które muszą być zgodne z obowiązującymi normami BHP. Gdy mamy do czynienia z magazynem wysokiego składowania, sprawa jeszt szczególnie istotna. Zapewnienie odpowiednich warunków ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników i składowanych towarów. Za zapewnianie tego bezpieczeństwa odpowiada pracodawca.

Czytaj więcej

Sztuka dobrego przygotowania

W magazynie toczy się równocześnie wiele procesów, a samo składowanie towarów jest tylko jednym z nich. Najwięcej wysiłku wymaga przygotowanie zamówionych towarów do wysyłki. Wówczas realizuje się rozmaite prace mające na celu np. posortowanie towarów, kompletowanie zestawów czy odpowiednie spakowanie. Przedstawiciele Apack podkreślają, że konfekcjonowanie to, najogólniej mówiąc, połączenie elementów co-packingu i co-manufacturingu.

Czytaj więcej

Autonomiczni sojusznicy

Z raportu „Robotyka w logistyce” wynika, że wprawdzie cztery na pięć współczesnych hal magazynowych wciąż jest obsługiwanych bez wsparcia rozwiązań zautomatyzowanych, ale w pozostałych stosuje się już tego rodzaju technologie. Wygląda na to, że w kolejnych latach zautomatyzowane taśmociągi, sortery, a zwłaszcza wózki samodzielnie podążające za operatorami czy pojazdy autonomiczne „zadomowią się” w magazynach.

Czytaj więcej

Przestrzeń w cenie

Środki transportu nie są „z gumy”, a optymalne rozplanowanie ładunku ma wpływ zarówno na koszty przewozów, jak i ich bezpieczeństwo. Nie wszystko bowiem da się ująć w postaci spaletyzowanej, a optymalne rozplanowanie ma szczególne znaczenie wtedy, gdy w grę wchodzą ładunki o nietypowych gabarytach i wadze, a także o odmiennych priorytetach. Spore korzyści, głównie kosztowe, w załadunku naczep czy kontenerów wynikać mogą też z zastosowania nowatorskich rozwiązań przyspieszających sam załadunek.

Czytaj więcej