Autor: Michał Jurczak

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Odpowiedzialny pracodawca

Rozpoczynając projektowanie i budowę magazynu, należy uwzględnić warunki techniczne, jakie musi spełniać obiekt, a które muszą być zgodne z obowiązującymi normami BHP. Gdy mamy do czynienia z magazynem wysokiego składowania, sprawa jeszt szczególnie istotna. Zapewnienie odpowiednich warunków ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników i składowanych towarów. Za zapewnianie tego bezpieczeństwa odpowiada pracodawca.

Czytaj więcej

Sztuka dobrego przygotowania

W magazynie toczy się równocześnie wiele procesów, a samo składowanie towarów jest tylko jednym z nich. Najwięcej wysiłku wymaga przygotowanie zamówionych towarów do wysyłki. Wówczas realizuje się rozmaite prace mające na celu np. posortowanie towarów, kompletowanie zestawów czy odpowiednie spakowanie. Przedstawiciele Apack podkreślają, że konfekcjonowanie to, najogólniej mówiąc, połączenie elementów co-packingu i co-manufacturingu.

Czytaj więcej

Autonomiczni sojusznicy

Z raportu „Robotyka w logistyce” wynika, że wprawdzie cztery na pięć współczesnych hal magazynowych wciąż jest obsługiwanych bez wsparcia rozwiązań zautomatyzowanych, ale w pozostałych stosuje się już tego rodzaju technologie. Wygląda na to, że w kolejnych latach zautomatyzowane taśmociągi, sortery, a zwłaszcza wózki samodzielnie podążające za operatorami czy pojazdy autonomiczne „zadomowią się” w magazynach.

Czytaj więcej

Przestrzeń w cenie

Środki transportu nie są „z gumy”, a optymalne rozplanowanie ładunku ma wpływ zarówno na koszty przewozów, jak i ich bezpieczeństwo. Nie wszystko bowiem da się ująć w postaci spaletyzowanej, a optymalne rozplanowanie ma szczególne znaczenie wtedy, gdy w grę wchodzą ładunki o nietypowych gabarytach i wadze, a także o odmiennych priorytetach. Spore korzyści, głównie kosztowe, w załadunku naczep czy kontenerów wynikać mogą też z zastosowania nowatorskich rozwiązań przyspieszających sam załadunek.

Czytaj więcej

Systemy akumulacyjne – sposób na kryzys?

Wiele firm będzie mieć w najbliższych miesiącach, a może i latach problemy ze składowaniem towarów. Wszystko wskazuje na to, że powierzchni magazynowej będzie brakować. Sposobem na kryzys mogą być w pewnym stopniu systemy składowania akumulacyjnego. Są w stanie zwiększyć pojemność magazynu bez potrzeby jego rozbudowy.

Czytaj więcej

Reach stackery – terminalowi siłacze

Nieodłącznym elementem terminali kontenerowych są wózki typu reach stacker. To pojazdy służące do obsługi kontenerów, głównie właśnie w terminalach, ale również w portach. Są w stanie bardzo szybko transportować kontenery na krótkie odległości i układać je w rzędy. Waga tych pojazdów przekracza nierzadko 100 t.

Czytaj więcej

Automatyzacja składowania. Czas na automat

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także dobór optymalnego oprogramowania pozwalają zoptymalizować wykorzystanie powierzchni składowej. Chodzi też o zwiększenie precyzji w realizacji zamówień, a inwestujący w zautomatyzowane urządzenia liczą na szybki zwrot w postaci niższych kosztów eksploatacji magazynu. Wśród innych bonusów jest minimalizowanie ilości błędów, co jest szczególnie ważne w fazie kompletacji. Dla użytkowników coraz ważniejsza jest też wygoda eksploatacji regałów.

Czytaj więcej

Regały paletowe. Bogactwo możliwości

Regały stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Ich wytrzymałość, stabilność oraz jakość wykonania to cechy, które pozwalają na bezpieczne składowane towarów. Największą grupę stanowią regały paletowe, służące przede wszystkim do składowania różnorodnych ładunków na paletach oraz samych palet. Takie regały wykorzystywane są zarówno w halach produkcyjnych, jak i magazynach czy centrach dystrybucyjnych.

Czytaj więcej

Układnice magazynowe. Sztuka układania

Wiele firm decyduje się na automatyzację magazynów. Wszystko po to, by zwiększyć wydajność operacji logistycznych. Jednym z kluczowych elementów automatycznych systemów magazynowych są układnice. To popularne rozwiązanie, dzięki któremu można podwyżyć efektywność, zwiększając przy tym dokładność procesów, którą trudno byłoby uzyskać, stosując metody tradycyjne.

Czytaj więcej

Wózki autonomiczne. Wózkowa autonomia

Od kilku lat szybko rośnie zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu automatycznego transportu wewnętrznego i magazynowania, a pandemia jeszcze zintensyfikowała to zjawisko. Efektem jest rozwój mniej lub bardziej zawansowanych, automatycznych wózków magazynowych. Przedsiębiorstwa są zainteresowane pojazdami typu AGV (Automated Guided Vehicle), coraz szerzej w magazynową logistykę wkraczają też rozwiązania typu AMR (Autonomous Mobile Robot) pomagające nie tylko w przemieszczaniu materiałów czy komponentów z punktu A do B, ale również wspierające inne czynności obsługowe.

Czytaj więcej

Zarządzanie paletami. Poole dobre na wszystko

Część firm produkcyjnych, transportowych i logistycznych decyduje się na własną gospodarkę paletami. Z efektywnością takiej działalności bywa jednak różnie. Bazowanie na własnych paletach oznacza, że trzeba samemu troszczyć się o cały proces związany z zarządzaniem nimi, transportem, kontrolą i naprawą uszkodzonych palet, jak również ich wymianą. To wszystko generuje znaczne koszty, wymaga zaangażowania grupy pracowników. Rynek palet to olbrzymi sektor, jego uczestnicy mają jednak do dyspozycji także drugą możliwość: mogą korzystać z palet pożyczonych.

Czytaj więcej

Cyfrowa rewolucja w magazynie. Technologie wspierające inteligentną logistykę

Zarządzanie łańcuchem dostaw obejmuje m.in. składowanie towarów i przygotowanie ich do dystrybucji. Jedni robią to całkowicie samodzielnie, innym pomagają zewnętrzni konsultanci ds. logistyki, dysponujący ekspercką wiedzą, pozwalającą optymalizować działania i redukować koszty. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiednie planowanie oraz wdrażanie systemów informatycznych. Oferta wyspecjalizowanych narzędzi jest coraz szersza.

Czytaj więcej