Autor: Sebastian Kaczmarski

Menedżer Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach IKEA Distribution Services. Z logistyką magazynową jest związany od ponad 8 lat. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Grupie Raben, gdzie rozwijał współpracę z klientami FMCG z branży food oraz non-food. Od 2015 r. był odpowiedzialny za całość procesów magazynowych oraz co-packingowych w regionie Stryków. Z początkiem 2017 r. dołączył do zespołu IKEA w Jarostach, gdzie odpowiada za całość operacji w Centrum Dystrybucji oraz współpracę z FM Logistic, operatorem logistycznym magazynu. Jest absolwentem Wydziału Ekonomii oraz Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Klient – koszty – ekologia

Ostatnie 1,5 roku to prawdziwy rollercoster dla logistyki. I tak jak wiele aspektów życia logistyka falowało, tak jeden obszar praktycznie ciągle wzrastał na znaczeniu. Sprzedaż e-commerce dla wielu firm była ratunkiem, by prowadzić biznes, dla innych z kolei wystrzeliła i zmieniła zupełnie siatkę logistyczną, na nowo definiując jej potrzeby. Ważnym elementem w logistyce e-commerce są opakowania, które mają kluczowe znaczenie z perspektywy klienta, ale również kosztów czy wpływu na środowisko. Każdy podmiot działający w branży musi odpowiednio balansować tymi obszarami, szukając optymalnego dla siebie rozwiązania. 

Czytaj więcej

Fulfilment z wykorzystaniem sieci sklepów stacjonarnych

Okres pandemii COVID-19 spowodował, że dla wielu przedsiębiorstw nastawionych głównie na sprzedaż cash&carry kanał online stał się ważnym źródłem generowania przychodów. Konieczność szybkiej adaptacji i znalezienie sposobu na efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów (produktów, ludzi, powierzchni) spowodowały, że wiele firm zaczęło wykorzystywać sklepy stacjonarne jako element większej siatki logistycznej – do realizacji zamówień internetowych.
 

Czytaj więcej

Od szafy po świeczkę

Ułożenie optymalnej ścieżki kompletacji zamówień (klienckich lub sklepowych) 
to najczęściej jeden z najbardziej kluczowych obszarów do pracy i ciągłego doskonalenia w magazynach centralnych. Często niewielkie zmiany, skutkujące poprawą wydajności, przekładają się na znaczące usprawnienia biznesowe. W wielu firmach, ze względu na szeroką gamę zróżnicowanego asortymentu, wdrożenie jednego rozwiązania automatycznego jest niemożliwe. Poniżej przedstawiono kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy planowaniu obszaru pickingu w magazynie, a także ciągłej z nim pracy, aby dążyć do doskonałości operacyjnej w procesie manualnym.

Czytaj więcej

SOP – czyli po co nam procedury?

Dobre i efektywne funkcjonowanie magazynu wymaga określenia ram i wdrożenia standardów pracy, które są podstawą do tego, by optymalizować operacje magazynowe. Jest to jednak proces wymagający czasu i nie zawsze kończy się on sukcesem i osiągnięciem założonych celów. Co zrobić, by wdrożone procedury działały, jak przekonać do tego pracowników i na co zwrócić uwagę podczas ich implementacji? W tekście opiszemy kilka obszarów, na które warto zwrócić uwagę. 

Czytaj więcej

Jak oddalić koszmar planów naprawczych we współpracy z operatorem logistycznym?

Dojrzały rynek usług logistycznych w Polsce oferuje firmom coraz większe możliwości w zakresie korzystania z profesjonalnych usług magazynowych. Doświadczenie operatorów działających w Polsce od wielu lat to duża wartość dla nowych podmiotów pojawiających i rozwijających się w polskich realiach. Z drugiej strony, wiele przedsiębiorstw działających w Polsce od lat 90. coraz częściej zastanawia się nad prowadzeniem działalności logistycznej we własnym zakresie – na bazie doświadczeń, współpracy z operatorem czy też dzięki dobrej znajomości rynku oraz własnych procesów. 

Czytaj więcej