Dołącz do czytelników
Brak wyników

W BRANŻY

13 maja 2022

NR 2 (Kwiecień 2022)

Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w Centrum Dystrybucji x-kom. Produkcja i dystrybucja pod jednym dachem

0 56

W kolejnej edycji Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych gościliśmy w firmie x-kom w Częstochowie. W warsztatach uczestniczyło ponad 60 osób zainteresowanych profilem działalności x-kom, największego sprzedawcy komputerów PC w Polsce. Jednak x-kom to nie tylko firma handlowa, ale również specjalizująca się w branży technologicznej, produkując komputery pod własną marką oraz do gamingu.

Pierwszym punktem line tour’u po x-kom była więc strefa produkcji. Jednym z profili działalności x-kom jest montaż i rozbudowa komputerów. Wieloletnie doświadczenie w zakresie doboru komponentów pozwoliło x-kom stać się geekiem w tej dziedzinie. Dzięki tej wiedzy klienci mogą otrzymać spersonalizowany komputer według własnych potrzeb. W konsekwencji firma stworzyła desktopy własnej marki. Z tym, że podstawową linią stała się linia G4M3R dla graczy, w tym również dla profesjonalnych e-sportowców. Warto dodać, że drużyna x-kom AGO, używając właśnie G4M3R, odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. 
 

W Profesjonalnych Warsztatach Magazynowych uczestniczyło ponad 60 osób


Produkcja

Ze względu na ilość gam oraz konfigurację produktów x-kom prowadzi produkcję gniazdową. Obecnie w produkcji znajduje się ok. 3000 konfiguracji. Klient może dobrać samodzielnie i wybrać komponenty, które dział produkcji dla niego zmontuje. Aby zapewnić najlepszą jakość komputerów, po montażu każdy z nich przechodzi testy funkcjonalności i stabilności. Firma opracowała autorskie rozwiązanie – serwer, z którego konfigurowany komputer po zalogowaniu ściąga pakiet sterowników i po instalacji przechodzi pełnowymiarowy test. Aplikacja pozwala na sprawdzenie wielu podzespołów komputera: dyski, procesor, karty graficzne i dźwiękowe, pamięć RAM i połączenia sieciowe. Każde odstępstwo powoduje, że jednostka trafia do weryfikacji serwisowej.

Magazyn

Przyjęcia w Centrum Dystrybucyjnym nadają rytm pracy całej firmy. Dwa lata temu wdrożono oprogramowanie koordynujące awizacje dostaw. Timeslot, bo tak się nazywa ten program, został dostosowany do specyfiki x-komu. Obecnie w TS jest zarejestrowanych 338 użytkowników spoza awizacji, którzy zdalnie bookują godziny przyjazdów, które stanowią 95% wszystkich dostaw. Pozwala to zaplanować kolejne dni pod względem zasobów ludzkich oraz ograniczyć fluktuacje w ilościach dostarczanych dziennie produktów. Produkty podczas przyjęcia dzielone są na te, które trafią do lokalizacji stockowych, do pickingu manualnego oraz do magazynu automatycznego.
 

Marcin Paś prezentuje markę własną komputerów linii G4M3R dedykowanej dla graczy, w tym również dla profesjonalnych e-sportowców. Drużyna x-kom AGO, używając właśnie G4M3R 
odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej

 

Adrian Jacyna, kierownik utrzymania ruchu i infrastruktury x-kom opowiada o tym, co należy zrobić, aby produkcja i dystrybucja przebiegała w sposób niezakłócony


Magazyn automatyczny 

Magazyn x-kom składa się z pięciu kondygnacji podwójnego składowania pojemników na wysokości 11 m i jest rozpięty na długości 110 m. Każde piętro połączone jest windami: 4 załadunkowe i 4 rozładunkowe, które pracują ze średnią prędkością ok. 60 km/h. Na każdym piętrze pracują wózki transportowe zwane „shuttle”, których jest 38 sztuk, po 19 na każdą stronę, poruszające się ze średnią prędkością ok. 40 km/h. Wózki wyposażone są w optykę rozpoznającą pozycje pojemników z firmy Peperl+Fuchs. Magazyn automatyczny posiada 29 488 miejsc pojemnikowych, które zarządzane są przez system LVS. Automatyczny Magazyn ściśle współpracuje ze stacjami pakowania PK.
W strefie wysokiego skład znajdują się regały o wysokości 10 m mogące pomieścić 3750 miejsc paletowych. W strefie tej poruszają się wózki systemowe still mx-x poruszające się z prędkością maksymalną do 14 km/h, z możliwością podnoszenia do 18 m, do transportu wykorzystywana jest pętla indukcyjna. Firma zamierza w przyszłości wymienić je na wózki autonomiczne bez operatora. Wózki umożliwiają operatorowi obsługę cały palet, jak i i bezpieczną kompletację produktów pod zamówienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciągi komunikacyjne są węższe i umożliwiły dołożenie dwóch dodatkowych regałów (na prawie 1 tys. dodatkowych miejsc paletowych). 
 

Karol Robaczewski, dyrektor produkcji i logistyki x-kom przedstawił historię firmy, która wyrosła w 2002 roku z małego start-up, osiągającego 40 tys. euro przychodu rocznie do największej firmy sprzedającej komputery PC w Polsce w 2021 roku, osiągającej 
550 mln euro przychodu

 

Mariusz Puto, dyrektor generalny Mantis Polska, opowiada o wdrożeniu WMS w x-kom

 

Robert Kostera, dyrektor projektu CVP Everest demonstruje serce maszyny pakującej


Nowa hala magazynowa

Obecnie magazyn zajmuje powierzchnię 18 tys. m² i składa się z głównej hali o powierzchni 8,5 tys. m² oraz dwóch dodatkowych hal o powierzchni: 5 tys. m² (hala niska) i 4,5 tys. m² (hala wysoka). W trzeciej hali o powierzchni 4,5 tys. m² prowadzony jest picking oraz stock. Firma pracuje obecnie nad zautomatyzowaniem pickingu rzeczy gabarytowych. Z chwilą wprowadzenia takiego rozwiązania hala ta zostanie przekształcona w magazyn stockowy na ok. 8 tys. miejsc paletowych, gdzie obecnie na jest około 5 tys.miejsc paletowych. x-kom prężnie się rozwija i planuje dalszą rozbudowę centrum dystrybucji do 58 tys. m² powierzchni. 
 


Robert Kostera
dyrektor ds. Projektu CVP Everest 

Automatyzacja to rozwój

Po uzyskaniu informacji, że Profesjonalne Warsztaty Magazynowe odbędą się w x-kom, nie zastanawiałem się długo nad uczestnictwem w nich. Mając na uwadze edycje warsztatów z lat ubiegłych, które odbywały się również w jednych z najlepszych centrów dystrybucyjnych w Polsce wiedziałem, że powinienem tam się stawić. System Automatycznego Pakowania CVP Everest (do 1100 paczek/h), który jako pierwszy w Polsce został zainstalowany właśnie w x-kom, idealnie sprawdzał się w x-kom już na początku i w 100 proc. przeszedł prawdziwy test, podczas pików handlowych pod koniec roku 2021, tworząc przez 24h/dobę paczki szyte na miarę, zarówno dla pojedynczych jak i kilku przedmiotowych zamówień, przy udziale zaledwie dwóch operatorów. 
Jako osoba odpowiedzialna za projekt CVP na rynku krajowym, w tym za dystrybucję maszyn, było mi niezmiernie miło zaprezentować uczestnikom warsztatów możliwości tego high-tech urządzenia pakującego. Zainteresowanie automatyk...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy