Dołącz do czytelników
Brak wyników

DODATEK SPECJALNY: „AUTOMATYKA MAGAZYNOWA 2022”

17 marca 2022

NR 1 (Luty 2022)

Roboty szyte na miarę

0 283

Zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego to duża inwestycja. Aby okazało się udane, potrzebna jest dokładna analiza i zaplanowanie jego poszczególnych elementów. Podpowiadamy, od czego zacząć, aby stworzyć sprawnie działający system AGV/AMR.

Zanim zaczniemy przeglądać modele robotów mobilnych, trzeba uważnie przeanalizować infrastrukturę posiadanej hali produkcyjnej czy magazynowej. To ona bowiem narzuca nam wymagania co do wielkości urządzenia, jego możliwości jazdy czy dodatkowych funkcji. Należy wziąć pod uwagę również to, czy robot będzie poruszał się po tej samej drodze komunikacyjnej co pracownicy, gdyż wówczas potrzebujemy modelu, który będzie zapewniał odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Warunki pracy robota

Wybieranie robotów mobilnych spośród gotowych urządzeń z półki oprócz tego, że jest czasochłonne, to nie zawsze okazuje się trafne. Wszystko przez to, że każda hala produkcyjna czy magazynowa jest inna, a robot powinien odpowiadać jej potrzebom. Standardowe roboty nie dadzą sobie rady zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie często mamy do czynienia z przepełnieniem hali różnego rodzaju urządzeniami, a do tego czasem dochodzą specyficzne warunki pracy, np. w niskiej temperaturze albo przy silnym zapyleniu. Rozwiązania customowe, czyli „szyte na potrzeby klienta”, są wtedy koniecznością, aby robot nie tylko miał odpowiednią wielkość i kształt, ale też sprawdzał się pod kątem odporności na te warunki środowiskowe, odpowiedniej wydajności energetycznej, mobilności ruchowej czy możliwości omijania przeszkód.

Wymagania ładunku

Infrastruktura zakładu to jedno, ale równie ważne w doborze odpowiedniego modelu robota mobilnego są wymagania dotyczące ładunków, które mają być nim transportowane. Nie każdy robot będzie bowiem w stanie przewozić takie same rozmiary palet. Każdy będzie również przygotowany na inną maksymalną masę ładunku. Kryje się za tym oczywiście aspekt bezpieczeństwa człowieka w otocz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy