Mity automatyzacji. Optymalizacja procesów logistycznych z wykorzystaniem automatyki i robotyzacji

DODATEK SPECJALNY: „AUTOMATYKA MAGAZYNOWA 2022”

W pierwszym kwartale 2022 r. utrzymuje się w kraju stale rosnący trend dotyczący automatyzacji i robotyzacji procesów logistycznych. Jednocześnie firmy eksplorują obszary, na których mogłyby korzystać z rozwiązań autonomicznych w transporcie wewnętrznym i administracji. Żadne z tych usprawnień nie może funkcjonować bez integracji z systemami klasy: WMS, ERP, CRM lub też bez własnego systemu zarządzania, co z kolei implikuje zaangażowanie wewnętrznych lub zewnętrznych zasobów IT.

Specyfika asortymentowa

Rozważania na temat optymalizacji procesów logistycznych z wykorzystanie rozwiązań automatycznych, robotyki (mechanicznej i informatycznej) lub autonomicznych pojazdów w logistyce wewnętrznej należy rozpocząć od klasyfikacji asortymentu. Podział ten może, lecz nie musi być tożsamy z podziałem funkcjonującym w przedsiębiorstwie np. na grupy asortymentowe.
Jeżeli grupy asortymentowe, np. instalacje, obejmują różnorodne asortymenty pod względem wymiarów, wag, wymogów składowania etc. od złączek i muf poprzez łączniki aż po rury, należy poszczególne indeksy sklasyfikować rozłącznie w obrębie grupy, natomiast łącznie z innymi, podobnymi artykułami z pozostałych grup. Przykład podstawowych połączeń przedstawia tab. 1.
 

...
Tab. 1. Klasyfikacja asortymentowa
Indeks Grupa towarowa Miejsce składowania Sposób składowania
złączka instalacja hydrauliczna wewnątrz ocieplane półka
mufa instalacja hydrauliczna wewnątrz ocieplane półka
łącznik instalacja hydrauliczna

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy