Rynek magazynowy może ominąć recesja

W BRANŻY

Przedsiębiorcy działają nadal w warunkach niepewności. Z powodu utrzymujących się zakłóceń w łańcuchach dostaw i wojny w Ukrainie oraz ich skutków: wysokiej inflacji i groźby stagnacji gospodarczej. A jednak nastroje biznesu nie są pesymistyczne.

Takie ogólne przesłanie płynie z dyskusji panelowej „Wpływ sytuacji gospodarczo-politycznej na branżę logistyczną i magazynową. Jak poradzić sobie z wyzwaniami w roku 2023?” Kongresu Modern Warehouse 2022.

„Słowem kluczem do działalności biznesowej na przyszły rok jest elastyczność” – mówi jeden z uczestników debaty. Trochę jak w darwinowskiej teorii ewolucji: ten, kto potrafi ewoluować, szybciej się dostosować do warunków, ten przetrwa zawieruchę. Inni dodają, że chęci nie wystarczą, skoro w warunkach słabnącego popytu i drożyzny – ich klientom może zabraknąć środków finansowych na inwestycje.

Jakie wyzwania logistyczne?

Od blisko trzech lat światowa gospodarka i łańcuchy dostaw towarów przeżywają nadzwyczajne problemy. Nowe zakłócenia pojawiły się w lutym tego roku z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Niektórzy ekonomiści mówią, że te zakłócenia przyczyniły się do końca globalizacji gospodarczej, dzięki czemu świat rozwijał się przez ostatnie 30 lat. Symbolem jego końca jest bankructwo systemu dostaw Just-in-time. Choć ocenia się, że potrzebna jest dalsza międzynarodowa współpraca i kooperacja, nie ma jeszcze spójnej wizji „neoglobalizacji” gospodarczej. 

– Około 90% wolumenu towarów w światowym handlu przewożony jest transportem morskim. To główne ogniwo łańcucha dostaw rozerwało się wraz z wybuchem pandemii COVID-19 w Chinach, w tej fabryce świata – mówiła Katarzyna Ostojska, marketing manager Raben.

W efekcie blokad portów za- i wyładunku niemal podwoił się czas przewozu towarów z ok. 55 dni w połowie 2019 r. Pochodną tych zjawisk był gwałtowny wzrost stawek frachtu morskiego, ale także lotniczego, bo pandemia wstrzymała ruch samolotów pasażerskich,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy