Dołącz do czytelników
Brak wyników

W BRANŻY

12 marca 2020

NR 6 (Grudzień 2019)

Trend do surowców ekologicznych jest coraz bardziej widoczny

0 188

O intralogistyce dwadzieścia lat wstecz, trendom ekologicznym na rynku i ich wpływie na produkty do magazynu z Piotrem Ustapiukiem, prezesem zarządu BITO Polska, rozmawia Magdalena Libiszewska.
 

Jest Pan związany z firmą BITO od początku jej istnienia w Polsce, a za Panem ponad 20 lat doświadczenia w branży techniki magazynowej i intralogistyki. Dobrze się składa, bo „Nowoczesny Magazyn” w tym roku świętuje poodbny jubileusz i ma takie same "zainteresowania". Czy 20 lat temu wyobrażał Pan sobie, jak wówczas pewnie tylko technika magazynowa będzie wyglądała w roku 2019? Jaka była Pana wizja?

Tak, w istocie moje doświadczenia w branży sięgają 1997 r. To zatem już ponad 20 lat. BITO rozpoczęło swoją działalność w Polsce tuż po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, we wrześniu 2004 r. W owym czasie rynek techniki magazynowej w Polsce bardzo różnił się od sytuacji obecnej. Rodzący się kapitalizm miał dopiero 15 lat, warunki gospodarcze dla prowadzenia biznesu były zatem trudne i bardzo niepewne. Często o sprzedaży decydowała jedynie cena. Jakość, pomysł i wydajność oferowanego systemu wydawały się drugorzędne. Jednak już wtedy widoczna była niebywała dynamika zmian na naszym rynku. Rozwój gospodarczy i presja rynkowa wpłynęły na rosnące kompetencje naszych klientów. Wydajność, jakość, parametry techniczne stawały się coraz bardziej istotne. Zawsze wierzyłem, że właśnie w tym kierunku rynek będzie się rozwijał i nie pomyliłem się. Biznes w Polsce, poszukując zwiększenia wydajności, zrozumiał, że optymalizacja procesów logistycznych może stanowić klucz do sukcesu, a realną wartość systemu należy oceniać w kontekście zwrotu nakładów inwestycyjnych w czasie. Jest rzeczą niesłychanie krzepiącą, jak bardzo Polska zmieniła się pod tym kątem i daje to nadzieję na dalszy pomyślny rozwój naszego kraju.

Jak dziś wygląda ona w zderzeniu z rzeczywistością? Czy pojawiły się zaskakujące elementy intralogistyczne uniwersum? Jakie?

Przypominam sobie dyskusje z kolegami z zachodniej części Europy o postępującej automatyzacji. Wtedy wydawało się tylko kwestią niedługiego czasu, kiedy maszyny i automatyka stopniowo zastąpią pracowników w  magazynie. Budziło to poważne obawy dotyczące redukcji miejsc pracy i stopniowego zastąpienia człowieka przez maszyny. Trend automatyzacji jest oczywiście coraz bardziej widoczny także w Polsce. Jednak przy całym jego rozwoju trzeba zauważyć, że w naszej części Europy nie jest on tak dynamiczny jak na Zachodzie. Istnieje wiele czynników, które o tym zdecydowały. Najważniejszymi z nich są koszty pracy i ceny nieruchomości w naszym kraju.  

Skoro patrzymy wstecz, to nie możemy nie przewidzieć. Jak z Pana perspektywy zmieni się podejście do składowania, kompletacji towarów w najbliższych latach? Jakie konkretne trendy mają na taki obraz wpływ?

Prężnie rozwijające się branże, takie jak np. e-commerce, stoją w obliczu wyzwania, jakim jest konieczność dostosowania logistyki do zachodzących zmian. Pytanie, które zawsze się nasuwa, brzmi: jakie rozwiązania w zakresie składowania i komisjonowania są odpowiednie, aby firma była wystarczająco elastyczna zarówno teraz, jak i w przyszłości, umiejętnie radziła sobie z ilością zamówień, którą trudno zaplanować, reagowała na wahania sezonowe oraz była w stanie w możliwie ekonomiczny sposób składować i kompletować różnorodne i liczne produkty? Wielopoziomowe systemy regałów półkowych BITO to jeden z najefektywniejszych sposobów wykorzystania dostępnej powierzchni magazynowej. Dzięki niskim kosztom inwestycyjnym w krótkim czasie można zyskać cenną przestrzeń nadającą się do składowania i komisjonowania.  Z pewnością istotnym trendem jest automatyzacja rozumiana nie tylko jako w pełni zautomatyzowane, autonomiczne magazyny, ale też jako narzędzie usprawnienia poszczególnych procesów logistycznych. W tym coraz bardziej skomplikowanym środowisku niezmiernie istotny jest aspekt bezpieczeństwa i właściwych procedur w przypadku usterek. BITO opracowało w ostatnim czasie unikatowy na rynku system umożliwiający bezpieczne usuwanie usterek w regale przepływowym (grawitacyjnym). 

Czy już teraz przekłada się to na portfolio produktowe i usługowe BITO Polska? Proszę o kilka konkretnych przykładów.

Trudno w to uwierzyć, ale BITO istnieje już od 175 lat. W DNA naszej firmy leży stałe innowacyjne myślenie i wprowadzanie nowych produktów na rynek. Postrzegamy siebie nie jako naśladowców, lecz bardziej jako firmę, która wyznacza trendy i stara się być liderem nowoczesnych rozwiązań. W naszej ofercie stale pojawiają się nowe produkty, których zadaniem jest ułatwienie pracy naszym klientom. W ostatnim czasie wprowadziliśmy na rynek transporter magazynowy LEO, autonomiczne urządzenie z napędem e...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy