Autor: Grzegorz Sokołowski

EKSPERT Z ZAKRESU TRACEABILITY I RECALL, INSTYTUT LOGISTYKI I MAGAZYNOWANIA, GS1 POLSKA

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sprzęt mobilny w magazynie – dobór i przykłady rozwiązań

We współczesnym magazynie wykorzystanie sprzętu mobilnego służącego automatycznej identyfikacji jest oczywiste i konieczne. Różnorodność produktów w tym zakresie, a także pojawienie się nowych technologii może spowodować pewien kłopot przy wyborze konkretnego rozwiązania dla osób zarządzających magazynem. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiono kilka kluczowych kwestii i wskazówek, którymi warto się kierować przy podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu czy implementacji konkretnego rozwiązania. Poza tym dla lepszego zrozumienia działania nowych, ciekawych urządzeń przedstawiono przykłady praktycznych zastosowań w procesach magazynowych.

Czytaj więcej

Dobrze śledzisz produkt? Spróbuj wycofać go z rynku

W ciągu kilku ostatnich lat coraz częściej docierały do nas informacje medialne na temat awaryjnych wycofań niebezpiecznych produktów znajdujących się na rynku. Wystarczy wspomnieć o niedawnej aferze alkoholowej, mięsnej (zafałszowane mięso wołowe) czy nieco wcześniejszych: solnej i jajecznej. Za śledzenie pochodzenia żywności odpowiedzialni są wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw (dostawcy, producenci, dystrybutorzy, sieci detaliczne, sklepy, jak również firmy transportowe i operatorzy logistyczni), ponieważ w każdym miejscu łańcucha może dojść do zakażenia lub zepsucia żywności. Istotą śledzenia ruchu i pochodzenia (ang. traceability) jest możliwość monitorowania danego produktu (partii produkcyjnej) na każdym etapie łańcucha dostaw, czyli możliwość uzyskania danych z poprzedniego etapu łańcucha (od kogo i co otrzymano) i jednocześnie dostarczenia informacji do następnego etapu (do kogo i co wysłano).

Czytaj więcej

Traceability, gdy atakuje sól wypadowa

Pamiętają Państwo ubiegłoroczną panikę związaną z bakteriami E. coli czy kiełkami albo aferę z solą wypadową w produktach spożywczych w tym roku? Choć wymóg śledzenia ruchu i pochodzenia żywności w łańcuchu dostaw nie jest na polskim rynku nowością, firmy z sektora FMCG nie zawsze radzą sobie z jego spełnieniem. W Polsce nie ma też narzędzi wspierających wycofywanie towarów z rynku. Odpowiedzią na ten problem jest traceability.

Czytaj więcej