Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

20 marca 2019

Co po LogiMACIE?

0 83
Jeśliby mierzyć nastroje w branży transportu wewnętrznego dynamiką wskaźników mierzonych na targach LogiMAT, nie widać końca dobrej koniunktury. Po raz pierwszy w historii wydarzenie zajęło całą przestrzeń dostępną na Stuttgart Messe, a prezentowane podczas niego rozwiązania nie pozwalają wątpić, że Przemysł 4.0 zero staje się faktem.

Jako rozwijające się targi branżowe, LogiMAT są istotną platformą spotkań i rozmów z klientami oraz wizjonerami rynku transportu wewnętrznego – mówi CSO STILL GmbH, Thomas A. Fischer. Trudno się z tym nie zgodzić. Jak wynika z raportu końcowego wydarzenia, stoiska 1 624 wystawców (o 3,8 proc. więcej niż rok temu) z 42 krajów odwiedziło niemal 62 000 osób (o 11,5 proc więcej niż w 2018 roku).

Zainteresowanie branży przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania mówi Dyrektor Targów Michael Ruchty. –LogiMAT 2019 był istnym magnesem na odwiedzających. Liczba gości przekroczyła 60 000 – to blisko dwa razy więcej niż jeszcze pięć lat temu – dodaje.

Do 120 000 mkw., o 2,6 proc., wzrosła całkowita wykorzystana przestrzeń wystawiennicza, a powierzchnia stoisk netto zwiększyła się o 7,8 proc. Według analiz niezależnego instytutu badawczego Wissler & Partner 42.7 proc. odwiedzających targi fachowców przyjechało konkretnymi planami inwestycyjnymi, a 22,6 proc. przedsiębiorstw zawarło w trakcie targów umowy lub planuje zrobić to bezpośrednio po nich. Według organizatorów sukces imprezy wynika z prezentowania produktów i innowacji, które odzwierciedlają logistyczne trendy przyszłości. Co nowego pokazano w tym roku?

3 najlepsze produkty

Spośród 77 zgłoszonych do konkursu propozycji wystawców wybrano trzy, którym przyznano tytuł najlepszego produktu LogiMAT. Kryteria, którymi kierowało się jury złożone z naukowców i dziennikarzy związane były ze „wzrostem efektywności, zmniejszeniem kosztów i usprawnieniem działania procesów”. W kategorii „Kompletacja, przenośniki, podnośniki i technologia składowania” wygrały roboty 3D wspomagające kompletację poprzez podawanie pickerom opakowań do 30 kg umieszczonych na regałach do wysokości 10 m (prócz poruszania się po podłodze urządzenia są w stanie wjeżdżać w górę po odpowiednio skonstruowanych regałach). Dziennie zmniejszają dystans, który musi pokonać picker, średnio o około 15 km.

W kategorii „Identyfikacja, pakowanie i bezpieczeństwo ładunku” jury przyznało nagrodę systemowi sortowania, który przyjmując towar automatycznie sczytuje dane na temat dostawy i przygotowuje informatyczną etykietę ładunku do dalszego transportu. Pośród rozwiązań z dziedziny „Oprogramowania, Komunikacji, IT”, wyróżniono natomiast samodzielnie uczący się system zarządzania dostawami w dzień zamówienia, wspomagający WMS poprzez optymalizację zadań związanych z realizacją tego typu zleceń. Przewidując na podstawie archiwalnych danych dzienne obłożenie pracą jest w stanie eliminować część działań związanych z obsługą ładunków, zmniejszając koszty operacyjne o ponad 25 proc. Prócz innowacji i startupów na LogiMAT nie zabrakło także stoisk największych graczy w branży. 

LogiMAT przez pryzmat STILL

Z punktu widzenia technologicznych nowinek za najciekawsze elementy pomarańczowego stoiska należy uznać strefy pośw...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy