Cykl artykułów: wózki do zadań specjalnych (cz. 1)

Widlaki… na zimno

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

Wózki widłowe i inne środki transportu magazynowego stosowane są zarówno do standardowych aplikacji, jak i do realizacji specyficznych funkcji. Chłodnia czy mroźnia to jedne z najtrudniejszych środowisk pracy dla maszyn wykorzystywanych do obsługi towarów. Temperatury poniżej zera wpływają na żywotność akumulatora, funkcjonowanie elektroniki, nierzadko wymagając specyficznych zabezpieczeń. W magazynach chłodniczych składowanie odbywa się wyjątkowo gęsto, co również muszą wziąć pod uwagę dostawcy wózków.

Producenci widlaków i innych środków transportu magazynowego dostosowują je do pracy w minusowych temperaturach, wyposażając w odpowiednie rozwiązania i funkcjonalności. Zazwyczaj wiaże się to z przygotowaniem specjalnych, tzw. mroźniczych wersji maszyn, w pełni przystosowanych do pracy w pomieszczeniach z temperaturą poniżej -10°C. Niektórzy dostawcy deklarują, że obecnie już większość oferowanych przez nich wózków jest standardowo adaptowana do pracy w temperaturach od -10 do +40°C, jednak szczególne przystosowanie umożliwia im pracę w temperaturach sięgających nawet -30 czy -35°C. Dostawy maszyn UniCarriers przypominają, że bardzo niskie temperatury zmniejszają pojemność akumulatora wózka o ok. 1% na stopień. Mogą również zakłócać pracę elektroniki, sprawić, że olej stanie się gęstszy i bardziej lepki oraz sprawić, że metal (zwłaszcza połączenia spawalnicze) będzie bardziej łamliwy. W każdych warunkach wózek powinien być wydajny, zwrotny i możliwie prosty w obsłudze. Co takie wymagania znaczą dla maszyn eksploatowanych w warunkach wyjątkowo niskich temperatur? 

REKLAMA

Olej, baterie i ogumienie

W  Linde MH podkreślają, że większość przeciwwagowych wózków elektrycznych wykorzystywana jest do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Jeżeli zdarza się, że wózki wjeżdżają do chłodni na dłuższy czas lub pracują tam ciągle, zaleca się wybór maszyny w wersji mroźniczej. Najważniejsze zmiany, jakim powinien być poddany tego rodzaju wózek, dotycz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy