W poziomie i w pionie

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

Trudno wyobrazić sobie magazyn bez środków transportu wewnętrznego. Część z nich pomaga przemieszczać ładunki w pionie, inne w poziomie. Nieliczne łączą obie te funkcje.

Środki transportu stanowią znaczący element magazynowego „oprzyrządowania”. Roczna wartość rynku różnego rodzaju, nowych wózków i podnośników szacowana jest na grubo ponad 2 mld zł. Wprawdzie ostatnimi czasy mówi się częściej o nowoczesnych rozwiązaniach opartych na transporcie autonomicznym, nie oznacza to jednak, że tradycyjne pojazdy i maszyny odchodzą do lamusa. Ciągle wiernie służą, a wydajność zależy m.in. od wielkości zakładu/ magazynu, jak również rodzaju przewożonych ładunków. Przypomnijmy, gdzie i do jakich celów można je stosować i jakie warunki do pracy należy im stworzyć.

Siła paleciaków

Najprostszymi w widlakach pozostają konstrukcje ręczne, wózki paletowe zwane częściej paleciakami. To praktyczne i uniwersalne rozwiązanie do zastosowania właściwie w magazynie każdego typu. Wśród głównych ograniczeń jest waga ładunku (nie może być zbyt ciężki), w praktyce najczęściej jest to maksymalnie od kilkuset kilogramów do 2–3 t. Z racji swej konstrukcji i napędu ręczne wózki widłowe stosowane są głównie podczas rozładunku towarów (wysokość podnoszenia i opuszczania wynosi od kilkudziesięciu centymetrów w przypadku ręcznych wózków paletowych do nawet 3 m w przypadku ręcznych wózków podnośnikowych), a także transportu na stosunkowo niewielkie odległości. Generalnie rzecz biorąc, konstrukcja paleciaków zasadniczo nie zmienia się od la...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy