Cykl artykułów: wózki do zadań specjalnych (cz. 2)

Kiedy jeden kierunek nie wystarcza

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

Najpopularniejszym typem widlaków na naszym rynku są czołowe wózki z masztem oraz widłami mocowanymi z przodu konstrukcji. Za ich pomocą możemy dokonać większości operacji transportowych ładunku znajdującego się na paletach. Co jednak, gdy gabaryty składowanych materiałów znacznie przekraczają wymiary standardowych palet? Wówczas przydają się wózki bocznego załadunku, także te w wersji wielokierunkowej. Efektem ich stosowania ma być racjonalizowanie czynności, ale też oszczędność kosztów paliwa i zużycia sprzętu oraz optymalizacja czasu pracy operatorów.

Wózki bocznego załadunku stosowane są tam, gdzie typowy widlak czołowy miałby problem. Przynoszą konkretne korzyści zwłaszcza tym użytkownikom, którzy zmuszeni są w swych obiektach magazynowych czy produkcyjnych przemieszczać ładunki o nietypowych wymiarach. Szczególnie chodzi tu o dłużyce (np. materiały budowlane, rury, blachy, profile stalowe, części maszyn i urządzeń, produkty tartaczne), których obsługa przy pomocy zwykłego widlaka bywa kłopotliwa. Również wózki wielokierunkowe, zaliczane zresztą do grupy wózków bocznego załadunku, pozwalają na transport dużych ciężarów, wykazując się poza tym wyjątkową zwrotnością na niewielkich obszarach roboczych. Ich kluczowym walorem jest to, że łatwo można zmienić ustawienie synchronicznie sterowanych kół, umożliwiając swobodne manewrowanie maszyną w każdym kierunku. Najpopularniejszymi markami na rynku są: Baumann, Combilift iHubtex. Od lat znane są też marki Irion, Jumbo iLancer, które od pewnego czasu skupione są w jednej grupie – Bulmor. 

REKLAMA

Boczkiem, boczkiem...

Wózki tzw. bocznego załadunku skonstruowane są inaczej niż typowe widlaki czołowe (ich maszty wraz z widłami ulokowano z boku). Udźwig, jakim zazwyczaj dysponują, mieści się w przedziale od kilku do dwudziestu ton, sporadycznie spotyka się maszyny o większej nośności. Składowanie towaru rozpoczyna się od podjęcia ładunku za pomocą wideł, a następnie umieszczeniu go na platformie („stole”). Na niej ładune...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy