Jakie są rodzaje magazynów i który z nich wybrać?

Aktualności

Branże handlowa i transportowa prężnie się rozwijają, aby mogły wydajnie funkcjonować, potrzebne są różnego rodzaju magazyny. Część z tych obiektów nie służy wyłącznie do przechowywania towarów, ich pracownicy zajmują się też realizacją zamówień czy obsługą zwrotów. Najnowocześniejsze nieruchomości magazynowe zapewniają klientom kompleksową obsługę będącą realnym wsparciem dla handlu online. Jak wśród bogatego wyboru różnego rodzaju powierzchni magazynowych wybrać tę, która będzie idealna dla naszego biznesu?

Funkcje magazynów

Dobry magazyn dla sklepu internetowego jest dopasowany wielkością, funkcjami i przeznaczeniem do skali i charakteru biznesu. Choć na rynku funkcjonuje wiele odmian magazynów, różnią się one przede wszystkim zakresem usług, jakie mogą zaproponować klientom ich pracownicy. Poszukiwania magazynów warto przeprowadzić na dobrych portalach z ogłoszeniami nieruchomości, które pozwalają na wyszukiwanie poszczególnych typów magazynów. Przykładowe oferty magazynów w Warszawie i okolicach można zobaczyć tutaj.

Magazyn dystrybucyjny jest przeznaczony głównie do przekazywania towaru w gotowych paczkach między różnymi centrami logistycznymi. Zasada działania takiego magazynu jest prosta. Przyjmuje on powierzone mu mienie, przechowuje je przez ściśle określony czas i przekazuje dalej.

Inne zadania stoją przed magazynami przeładunkowymi. Ich główna funkcja to czasowe przechowywanie towaru, który jest następnie wysyłany w drogę innymi środkami transportu. Ze względu na specyfikę pracy tego rodzaju obiekty magazynowe zlokalizowane są obrębie jednego województwa lub nawet tej samej miejscowości.

Przy podziale ze względu na funkcję wyróżniamy też obiekty magazynowe o charakterze produkcyjnym, wysyłkowym i dostawczym. Towary w nich są zwykle przechowywane do czasu złożenia zamówienia i wysyłki lub dostawy, którymi również zajmują się pracownicy magazynów.

Nieco inaczej funkcjonuje magazyn produkcyjny, który standardowo jest wyposażony w narzędzia i maszyny do tworzenia lub naprawy konkretnych towarów, przechowywanie ich jest w tym wypadku zadaniem dodatkowym.

Magazyn magazynowi nierówny

Obiekty magazynowe dzielimy też ze względu na powierzchnię, jaką zajmują i tym samym ilość towarów, które mogą zgromadzić. Przestrzeń przeznaczona do przechowywania paczek i towarów może być różnie zorganizowana i dzięki temu spełniać różnorodne potrzeby klientów. Charakteryzując je, można wziąć pod uwagę typ konstrukcji, wysokość składowania, rodzaj przechowywanych produktów oraz obszar prowadzonych działań.

Jeden z podstawowych podziałów obiektów magazynowych pozwala na wyróżnienie magazynów otwartych i zamkniętych. Te pierwsze znajdują się na strzeżonej, ale nieosłoniętej przestrzeni. Można w ich obrębie gromadzić towary odporne na warunki atmosferyczne.

Zdecydowana większość towarów nie nadaje się jednak do przechowywania w otwartych obiektach magazynowych. Potrzebują ochrony między innymi przed wiatrem czy deszczem i właśnie to mogą im zapewnić magazyny zamknięte, które najczęściej są organizowane w przestronnych halach.

W zależności od typu przechowywanych towarów panują w nich różne warunki. Poziom nasłonecznienia czy temperatura to czynniki, które mają znaczenie dla części delikatnych towarów. Magazyn zamknięty pozwala oddzielić przedmioty niebezpieczne lub takie, które potrzebują specjalnych warunków od reszty składowanych rzeczy. Dzięki temu magazyn jest bezpieczny i minimalizuje ryzyko uszkodzenia powierzonego mienia.

Omówiona wyżej klasyfikacja nie wyczerpuje tematu, magazyny dzieli się bowiem również ze względu na zakres usług czy sposób składowania towaru. Na szczęście nie musimy znać ich wszystkich, by dobrać odpowiednią powierzchnię magazynową dla swojego biznesu. Aby to zrobić dobrze, ważne jest dostosowanie konkretnego rodzaju magazynu do naszych potrzeb. Kluczowym wyznacznikiem jest nie tylko jego wielkość czy zakres usług, ale i lokalizacja. Obiekty magazynowe mają dziś bowiem za zadanie nie tylko przechowywać towary i dbać o ich bezpieczeństwo. Niezwykle często są też ważnym elementem logistyki, czyli na przykład łańcucha dostaw i zwrotów w sklepie internetowym.

Przypisy