Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS Świebodzin

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE Aktualności

Panattoni po raz drugi z BREEAM Excellent. Niedawno ukończony BTS dla e-commerce w Świebodzinie o powierzchni ok.  200 000 m kw. przeszedł pomyślnie certyfikację środowiskową. Inwestycja w aż trzech kategoriach zdobyła punktację poziomu Outstanding. Deweloper m.in. przeprowadził szczegółową Analizę LCC na okres 60 lat, zastosował 3873 panele fotowoltaiczne, wdrożył inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS), czy doprowadził do oszczędności wody na poziomie blisko 55 proc. Obiekt ma 4 kondygnacje, na których pomieści 30 mln produktów obsługiwanych przez 3 000 robotów transportowych.

Nowy poziom zielonej współpracy.

Panattoni ukończyło proces certyfikacji BREEAM International New Construction na poziomie Excellent dla obiektu BTS w Świebodzinie, w całości przeznaczonemu pod e-commerce. Budynek o powierzchni blisko 200 000 m kw. to już druga realizacja dewelopera w Polsce z tak wysoką oceną -  pierwszą uzyskało centrum dystrybucyjne Panattoni Park Sosnowiec I. Inwestycja w Świebodzinie aż w trzech kategoriach została oceniona na ponad 85 proc., czyli poziom Outstanding. Obiekt uzyskał 89 proc. za „zarządzanie”, 86 proc. w kategorii „Odpady” oraz aż 92 proc. za „Energię”. Ponadto bardzo wysoki wynik zanotowały systemy wodne oraz rozwiązania z zakresu „Zdrowie i Wellbeing”

Zaimplementowane rozwiązania. Całą realizację poprzedziła szczegółowa analiza kosztów życia obiektu (LCC) na okres 60 lat, a w trakcie prac budowlanych deweloper monitorował zużycie energii elektrycznej, wody oraz wpływu transportu, śledząc emisję CO2. Panattoni osiągnęło również odzysk odpadów na poziomie 96 proc, a także opracowało strategię Adaptacji funkcjonalnej budynku. W samej realizacji deweloper zaimplementował liczne rozwiązania z zakresu oszczędności energii. Klient skorzysta m.in. z fotowoltaiki, systemu zarządzania budynkiem (BMS), systemu inteligentnego oświetlenia, czy energooszczędnych wind. Ponadto zastosowana w obiekcie technologia pozwoli na oszczędność wody na poziomie 55 proc., a to m.in. za sprawą zastosowania urządzeń zapobiegających niekontrolowanym wyciekom. W realizacji deweloper zadbał również o zwiększony dostęp światła dziennego, a pomieszczenia biurowe zostały zbadane pod kątem komfortu termicznego, czy odpowiedniej akustyki. Ponadto Panattoni zapewniło ułatwiony dostęp dla pracowników o różnej sprawności fizycznej i wieku.

Deweloper razem z użytkownikiem obiektu postawili również na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych, promując carsharing, czy przygotowując 50 miejsc dla autobusów. Ponadto obie firmy zadbały o optymalizację ruchu kołowego w okolicy, przez dostarczenie specjalnych, wydłużonych zjazdów do inwestycji, które pozwolą uniknąć zakorkowania drogi wylotowej na Krosno.

Realizacja w Świebodzinie to kolejna inwestycja Panattoni dla firmy giganta e-commerce, która łączy ogromną powierzchnię ze zrównoważonym budownictwem. W ubiegłym roku uzyskaliśmy certyfikację BREEAM na poziomie Very Good dla obiektu w Gliwicach, który zajął 210 000 m kw., a teraz wchodzimy o poziom wyżej. Ciągły rozwój w zakresie zrównoważonego budownictwa to efekt ciężkiej pracy wielu osób, od zespołu Panattoni, przez generalnych wykonawców, po asesorów, którzy prowadzą nas przez cały proces certyfikacji. Wzajemne zrozumienie, pozwala dostarczać obiekty zielone i doskonale zoptymalizowane – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni.

Zielony i nowoczesny. Świeżo oddany czterokondygnacyjny obiekt w Świebodzinie zajął blisko 200 000 m kw., z czego ok. 13 000 m kw. zostało przeznaczonych na strefę biurowo-socjalną. Kubatura obiektu wyniosła ponad 1,1 mln m3, co pozwoli docelowo pomieścić nawet 30 mln produktów. Świebodzińska inwestycja jest trzecim obiektem lidera światowego e-commerce’u w Polsce wyposażonym w technologię przy wykorzystaniu robotyzacji. Na jej terenie będzie pracować aż 3000 robotów, które znacznie usprawnią proces kompletacji i składowania. Deweloper zadbał o przygotowanie idealnie gładkiej posadzki, wymaganej przy tym stopniu automatyzacji. Obiekt w Świebodzinie został zwycięzcą Prime Property Prize 2021 w kategorii: „Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej”.

Lokalizacja z widokiem na świat. Obiekt BTS Świebodzin znajduje się zaledwie ok. godziny od granicy z Niemcami, co pozwoli sprawnie obsłużyć zarówno rynek naszego zachodniego sąsiada, jak i całą zachodnią Europę. Dzięki przebiegającej w okolicy drodze ekspresowej S3 można sprawnie dotrzeć zarówno do południowej granicy, jak i do portu Szczecin-Świnoujście. Obiekt znajduje się również ok. 20 minut od autostrady A2, która łączy najważniejsze ośrodki w Europie Środkowo-Wschodniej: Berlin, Łódź i Warszawę, a także pozwala na dotarcie w ok. 60 minut do portu lotniczego w Poznaniu. Jeszcze bliżej położone jest lotnisko w Zielonej Górze, które od obiektu w Świebodzinie dzieli ok. 30 minut.

(Źródło: Panattoni)

Przypisy