Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

8 września 2022

Rozpoczął działalność terminal przeładunkowy Hupac Brwinów

0 172

Szwajcarski operator transportu intermodalnego HUPAC otworzył nowy terminal przeładunkowy w Brwinowie pod Warszawą.Obiekt wspiera zrównoważoną wymianę towarów
w Europie Środkowo-Wschodniej i jako wydajny węzeł komunikacyjny umożliwia dalszy rozwój transportu intermodalnego.

Hupac Terminal Brwinów położony jest w rejonie logistycznym około 25 km na południowy zachód od Warszawy. Obiekt, którego zdolność przeładunkowa w fazie 2 wynosić będzie 12 par pociągów dziennie, może przenieść z drogi na kolej do 180 000 UTI rocznie. Zapobiega to powstawaniu dziesięciokilometrowych korków każdego dnia i zmniejsza emisję CO2 nawet o 250 000 ton rocznie. Koszty inwestycji wyniosły 35 mln euro.

- Rozwój infrastruktury odbywa się zgodnie z naszym sprawdzonym podejściem krok po kroku - mówił Michail Stahlhut, prezes zarządu Grupy Hupac podczas uroczystej inauguracji 7 września 2022 r. w Brwinowie. - W pierwszym etapie oddamy do użytku dwa tory przeładunkowe i trzy odstawcze. Jednostki ładunkowe będą przeładowywane za pomocą reach stackerów. W drugim etapie będziemy zwiększać potencjał przeładunkowy terminala i zostaną dobudowane kolejne trzy tory przeładunkowe oraz zabudowane suwnice bramowe. Od samego początku terminal jest zaprojektowany dla pociągów o maksymalnej długości 740 m. W ten sposób dostosowaliśmy się do parametrów europejskich korytarzy towarowych i osiągamy maksymalną wydajność pociągów transportu intermodalnego.

Powstawanie sieci terminali jest bardzo istotnym elementem warunkującym dalszy rozwój europejskiej sieci transportowej. Firmy, które chcą przestawić się na przyjazny dla klimatu transport intermodalny, mogą liczyć na potencjał przeładunkowy nowego terminala w Brwinowie i niezawodną jakość firmy HUPAC w rejonie warszawskiego węzła komunikacyjnego. - Dziękujemy naszym partnerom i instytucjom, które od samego początku wspierały nas w realizacji projektu: polskiemu Ministerstwu Transportu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego z Marszałkiem Adamem Struzikiem, Starostwu Powiatowemu w Pruszkowie z Starostą Pruszkowskim Krzysztofem Rymuzą, Gminie Brwinów z Burmistrzem Arkadiuszem Kosińskim oraz Ambasadzie Szwajcarii w Polsce. Chcielibyśmy również podziękować firmie Siemens Mobility, której lokomotywa Vectron MS prezentowana dzisiaj w naszym terminalu jest doskonałym przykładem nowoczesnego i bardzo zaawansowanego technologicznie pojazdu, który ma wspierać transport intermodalny w Polsce i Europie – mówił Michail Stahlhut.

Inwestycja w wysoką wydajność i ochronę środowiska

Hupac rozpoczął realizację projektu terminala w 2017 roku, początkowo zapewniając dostęp drogowy i kolejowy. Po przerwie związanej z pandemią prace budowlane zostały wznowione w marcu 2021 roku i zakończone pod koniec sierpnia 2022 roku. Obiekt zajmuje powierzchnię 140 000 m2 i obejmuje strefę odp...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy