Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

25 listopada 2019

Sprawny przepływ materiałów – kluczowy element podnoszący produktywność

0 85
W wielu zakładach produkcyjnych nowoczesne urządzenia do cięcia laserowego nie są w pełni obciążone. Brakuje ogólnie przyjętej koncepcji przepływu materiałów i automatyzacji. Bez względu na to jak trwałe i wydajne są maszyny – jeśli otoczenie produkcyjne nie jest kompatybilne, proces nie przebiega płynnie, a nawet dochodzi do kosztownych przestojów. Dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką blachy nie powinny wybierać urządzenia do cięcia laserowego jako rozwiązania typu stand-alone. Zwrot z inwestycji będzie korzystny tylko wtedy, gdy zaplanuje się także wydajny przepływ materiałów.

Przepływ materiału ma ogromne znaczenie dla sprawności procesu produkcji. Opóźnienia mają negatywny wpływ na wydajność. „Jeśli każda paleta musi podjeżdżać osobno, a następnie każda blacha przekładana jest ręcznie na stół, wykorzystanie urządzenia oscyluje na poziomie ok. 25%”, tłumaczy Paweł Zieliński, Dyrektor Generalny Remmert w Europie Wschodniej. Wtedy wysoki nakład inwestycyjny przestaje być opłacalny. Dlatego każde przedsiębiorstwo przed zakupem urządzenia do cięcia laserowego powinno się zabezpieczyć i skonsultować z niezależnym specjalistą ds. przepływu materiałów. „Jeśli urządzenia do cięcia laserowego są zintegrowane we wzajemnie skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyn można podnieść do 80%”, mówi Paweł Zieliński.

Z myślą o przyszłości

Przed każdą inwestycją w urządzenie do cięcia laserowego należy zastanowić się nad wyborem automatyzacji. Eksperci zalecają niezależne systemy automatyzacji, które można elastycznie podłączyć do maszyn w różnym wieku, pochodzących od różnych producentów. Gwarantują one, że urządzenia do cięcia laserowego mogą być w łatwy sposób wymieniane. Jest to ważne z uwagi na fakt, że maszyny te mają krótszą żywotność niż podłączona do nich automatyka. System załadunku i rozładunku, który jest kompatybilny z każdym urządzeniem do cięcia laserowego, jak np. Remmert LaserFLEX, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo inwestycji. Zautomatyzowane rozwiązanie przepływu materiałów powinno być również modułowe. W ten sposób w przyszłości będzie można je bez problemu rozbudować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niezależność od producenta oraz modułowa budowa takich rozwiązań d...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy