Sterować, ale czym? Multipiloty, dżojstiki, dźwignie – jaki panel sterowania wózka widłowego wybrać?

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

Zakup wózków widłowych jest zazwyczaj inwestycją na lata. Ważne jest, by była przemyślana, aby jednorazowy koszt związany z samym pozyskaniem sprzętu nie przesłonił reszty wydatków, które wiążą się z jego eksploatacją. Odpowiedni napęd i udźwig to nie wszystko. Olbrzymie znaczenie dla komfortu eksploatacji, a także wydajności pracy ma ergonomia. Multipiloty, dżojstiki, dźwignie to elementy wózkowego wyposażenia.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy doborze panelu sterowania wózka widłowego?

Proces ulepszania wózków trwa, ponieważ komfort operatora ma wpływ na wydajność, a obsługa towarów staje się znacznie bardziej zautomatyzowana. Troska o ergonomię widoczna jest począwszy od najmniejszych, ręcznych wózków paletowych, a skończywszy na wąskokorytarzowych wózkach wysokiego składowania. Zdania na temat stosowanych w tych maszynach rozwiązań z zakresu sterowania są podzielone. Nie brakuje zarówno zwolenników najnowocześniejszych, jak i amatorów tych raczej tradycyjnych rozwiązań. Dostawcy maszyn podkreślają, że technologii nie trzeba się bać.

Dlaczego to takie ważne? 

Tomasz Łukaszek, menedżer produktu Emtor, podkreśla, że to szeroka gama wózków widłowych różnych marek, dostępnych na rynku sprawia, że potencjalny użytkownik może przebierać w typach i rodzajach sterowania. Zakładając, że najpopularniejsze na rynku typy sterowania – dźwignie mechaniczne, minidźwignie elektroniczne i dżojstik – występują u różnych producentów w różniących się od siebie wersjach, powstaje spora liczba kombinacji. – Wybór optymalnego rozwiązania w zakresie sterowania funkcjami hydraulicznymi wózka czy zmianą kierunku jazdy jest dosyć istotny ze względu na przeznaczenie wózka, charakter pracy oraz personel obsługujący wózek. Przykładowo dla aplikacji wózków czołowych spalinowych, które nie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy