Widlak List 2021

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

Wózki widłowe, pomimo postępującej automatyzacji i robotyzacji procesów składowania i dystrybucji, nadal i chyba jeszcze długo pozostaną nieodzownym narzędziem wspomagającym te procesy w magazynie. Zmieniają się wraz ze zdobyczami technologicznymi, jednak podstawowa ich funkcja jest niezmienna, co zapewnia im należną uwagę w doborze sprzętu do potrzeb. Właściwy dobór zapewnia efektywną pracę sprzętu, a rynek oferuje wiele jego rodzajów dostosowanych do coraz bardziej wymagających zadań. 
 

Rynek wózków widłowych zmienia się, dostosowuje do potrzeb rynku. W zasadzie robił to od zawsze, jednak dynamikę zmian wyznacza pandemia. 2020 był dla rynku wózków widłowych rokiem szczególnym, bo po raz pierwszy od dekady Urząd Dozoru Technicznego zanotował rekordowo wysoki ujemny wynik (-18%) rejestracji wózków widłowych. Wózków czołowych elektrycznych zarejestrowano o 19% mniej niż w 2019 r. Są również optymistyczne dane: wózków magazynowych było o 4% więcej. To wyraźny objaw zmian zachodzących na rynku, gdzie młody segment gospodarki e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie i potrzebuje tego właśnie sprzętu.
2020 to rok głębokich zmian w strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw, co ma bezpośrednie przełożenie na implementację sprzętu wykorzystywanego w operacjach magazynowych i logistycznych. Dominuje sprzęt do kompletacji mający 65% udziału w ogólnym bilansie używanego sprzętu w magazynach i centrach logistycznych. Coraz więcej jest wózków automatycznych AGV, ich liczba z każdym rokiem rośnie.
Raport Widlak List 2021 przybliża ogólny stan rynku wózków widłowych w Polsce w latach 2010–2020. Statystyki dotyczą m.in. rodzaju stosowanego napędu czy typu wykorzystywanego wózka widłowego. Ponadto przedstawiono dynamiczną strukturę rynku i wpływ, jaki ma na nią obecna sytuacja na świecie. Analizę przeprowadzono na podstawie danych Urzędu Dozoru Technicznego.
Na wykresie przedstawiono liczbę zarejestrowanych wózków widłowych w Polsce w latach 2010–2020. W latach 2010–2018 (z wyjątkiem roku 2012) liczba rejestracji charakteryzowała się tendencją wzrostową. Po rekordowym 2018 r., gdy liczba zarejestrowanych wózków widłowych wyniosła 29 068, rynek stopniowo zaczął się kurczyć. W 2019 odnotowano spadek o ok. 2500 wózków widłowych (9%). W 2020 r. liczba rejestracji znów zmalała (względem roku 2018 było to już o 13% mniej, zaś w stosunku do 2019 roku 5%). Widoczny spadek zapoczątkowany w 2018 to bez wątpienia efekt kryzysu połączonego ze światową pandemią. W ciągu ostatniej dekady ogól...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy