Większa wydajność w magazynie dzięki systemom wspierającym bezpieczeństwo

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

Wiele osób, maszyn i pojazdów pracujących w jednym czasie, na jednej przestrzeni – brzmi znajomo? Magazyn jest miejscem, w którym tempo pracy jest szybkie i jednocześnie bardzo wymagające. Chwila nieuwagi może kosztować bardzo dużo – zarówno pracownika, jak i firmę. Często jednak firmy bronią się przed dodatkowymi zabezpieczeniami – w obawie przed mniejszą efektywnością. Czy słusznie?

Rachunek zysków i strat

Potencjalny, nawet drobny wypadek na terenie magazynu – taki jak chociażby uderzenie wózkiem widłowym w bramę – generuje wydatki związane z naprawą. Jeśli uszkodzony zostanie towar – wiąże się to z dodatkowym kosztem. Zepsuty wózek czy pracownik na zwolnieniu lekarskim to kolejne straty, które należy dopisać do listy. Przy rocznym podsumowaniu – nawet drobnych kolizji – koszty z nimi związane mogą okazać się wysokie. Czy można ich uniknąć?

Inwestując w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, ochraniamy nie tylko pracowników, ale także pojazdy i infrastrukturę. Brak kolizji pozytywnie wpływa na płynność pracy magazynu i eliminuje koszty wynikające z napraw, a co za tym idzie  – zwiększa się wydajność magazynu.

Wieloletnie doświadczenie pokazuje nam, że pracownicy szybko przystosowują się do pracy z dodatkowym systemem bezpieczeństwa – a ewentualne zmniejszanie prędkości nie wpływa negatywnie na ich efektywność mówi Norbert Wyszomirski, dyrektor zarządzający w ELOKON Logistics.

Pozostaje pytanie – od czego zacząć?

  1. Zidentyfikuj ryzykowne miejsca w magazynie

Warto zacząć od analizy magazynu i sprawdzenia miejsc, w których zdarzyły się już wypadki lub które są potencjalnie kolizyjne – mogą to być np.: skrzyżowania, ostre zakręty, wąskie korytarze i inne miejsca, w których jest ograniczona widoczność, przejazdy przez bramę, miejsca, w których jest duży ruch pieszych.

  1. Określ potencjalne straty

Przydatne może okazać się oszacowanie potencjalnych strat – uwzględnić należy straty materialne, takie jak: zniszczony towar, zniszczona instrastruktura, flota wyjęta z użytku, a także straty ludzkie: pracownicy niezdolni do pracy, zastępstwa. Po podsumowaniu potencjalnych strat w skali roku może okazać się, że są one większe niż wydatki związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa. 

  1. Wybierz optymalną tarczę ochronną

Po zidentyfikowaniu ryzykownych miejsc i potencjalnych strat można przejść do określenia potrzeb, czyli wyboru odpowiedniego systemu wspierającego bezpieczeństwo. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • czy system, który wybieramy, jest sprawdzonym produktem na rynku?
  • czy produkt ten można modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb firmy?
  • czy w razie jakiegokolwiek problemu czy potrzeby zmiany ustawień serwis jest na miejscu i może w łatwy i szybki sposób interweniować?
  • czy produkt można łatwo zsynchronizować z modelem/różnymi modelami wózków, które posiadamy?

ELOKON – najwyższa jakość systemów wspierających bezpieczeństwo

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań – firma ELOKON od ponad 30 lat oferuje najwyższej jakości produkty, opierając się na innowacyjnym podejściu i najlepszych technologiach. Każdy z dostępnych produktów firmy ELOKON jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb klienta. Do sztandarowych rozwiązań, które cieszą się dużym zaufaniem, należą:

  • system detekcji zbliżeniowej – ELOshield  – system wykrywający zbliżające się obiekty. Urządzenia konfigurowane są pod potrzeby klienta – celem może być uniknięcie zderzenia: wózek – wózek lub wózek – człowiek. Oprócz ostrzegawczych sygnałów dźwiękowych prędkość pojazdu w strefie ostrzegania może ulec redukcji, a w przypadku bliskiej odległości (w strefie niebezpiecznej) – zmniejszeniu do trybu pełzania.
  • system bezpieczeństwa dla VNA  –  ELOprotect – rozwiązanie przeznaczone dla wózków wysokiego składowania, które w wąskich korytarzach - w przypadku pracy na wysokości – mają ograniczone pole widzenia. System wykrywa pojazdy i pieszych zbliżających się do wózka.

Potrzebujesz zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie?

Jeśli są Państwo zainteresowani pogłębieniem tego tematu, a także informacją na temat możliwych odpowiednich rozwiązań – zachęcamy do kontaktu:

Norbert Wyszomirski, norbert.wyszomirski@elokon.com

Przypisy