Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wózek widłowy na kwarantannie

Baza wiedzy | 15 września 2021 | NR 2
0 43

Przedsiębiorcy mierzą się z koniecznością czasowego wyłączenia z użycia maszyn, w tym wózków widłowych. Jak zrobić to poprawnie? O co należy zadbać, aby wózki widłowe i akumulatory po ponownym przywróceniu ich do eksploatacji działały bez zarzutu? 

Każdy przedsiębiorca, który zmuszony jest do wyłączenia z eksploatacji na dłuższy czas wózków widłowych, powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczania, w którym maszyny będą przechowywane. Wózki widłowe mogą być trzymane wyłącznie w suchych pomieszczeniach, w których panują dodatnie temperatury. W przypadku krótkiego przestoju w pracy należy zadbać o właściwe zabezpieczenie wózka przed stoczeniem. Gdy wózek jest wyłączany z eksploatacji na dłuższy czas, aby chronić łożyska i koła przed uszkodzeniem, urządzenie powinno się ustawić na klockach. W kolejnym kroku sprawdzamy poziom oleju hydraulicznego oraz – w przypadku wózków z napędem spalinowym – silnikowego. Akumulator wózka powinien być naładowany. W wózkach z napędem spalinowym nie wolno zapominać o odłączeniu klem akumulatora, oczyszczeniu biegunów i przesmarowaniu wazeliną. 


Przygotowanie akumulatorów litowo-jonowych 


Akumulatory litowo-jonowe należy chronić przed przegrzaniem. Powinny być składowane w miejscach, w których nie będą narażone na działanie słońca lub innych źródeł ciepła. Przed wyłączeniem wózka widłowego z technologią li-ion z eksploatacji na dłużej niż tydzień powinno się odłączyć od baterii wtyczkę interfejsu służącego do komunikacji z wózkiem, a akumulator podłączyć do prostownika w celu pełnego naładowania. Zaleca się, aby wszystkie dostępne, a nieużywane akumulatory były stale podłączone do prostowników, o ile oczywiście liczba urządzeń, którymi dysponuje przedsiębiorstwo, na to pozwoli. Prostowniki po wykonaniu pełnego ładowania będą przeprowadzały –jeśli będzie to konieczne – ładowanie konserwacyjne akumulatorów, pozwalając utrzymać baterie w ciągłej gotowości do pracy.W przypadku, kiedy liczba prostow...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy