Wraz z rosnącymi wolumenami w transporcie rośnie zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową, logistyczną, obiekty przeładunkowe oraz cross-dockowe

DODATEK SPECJALNY: DEWELOPERZY POWIERZCHNI MAGAZYNOWYCH

W 2023 r. powierzchnia magazynowa pod obsługę e-commerce w Polsce osiągnie 10 mln m2. Ze względu na to, że rynek nowoczesnych powierzchni przemysłowych w Polsce jest bardzo młody, wciąż bardzo daleko mu do nasycenia – zaznacza Michał Samborski, Head of Development w Panattoni, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Amerykański developer Panattoni, który inwestuje w Polsce i w Europie w obiekty produkcyjne, a przede wszystkim w magazyny w ramach własnych centrów logistycznych jest na polskim rynku od 2005 r. Jaki jest bilans 17-lecia?

Do końca 2022 r. Panattoni dostarczyło w Europie ok. 19 mln m2 powierzchni przemysłowej, z czego aż 13 mln w Polsce, która stanowi serce naszej działalności. Ostatnie sześć lat z rzędu wygrywaliśmy także ranking europejskiego magazynu PropertyEU dla największych deweloperów logistycznych na Starym Kontynencie. Obecnie oprócz Polski – gdzie znajduje się główna siedziba firmy – jesteśmy obecni w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w Austrii, Szwecji, Włoszech i Luksemburgu. Ponadto w ubiegłym roku Panattoni otworzyło pierwsze biuro w Indiach. W 2023 r. planujemy rozszerzenie działalności o Belgię oraz Danię.

Co poza tym jest największym miernikiem sukcesu?

Miernikiem sukcesu naszej firmy jest także stały rozwój koncepcji zrównoważonego rozwoju 

Go Eearthwise with Panattoni. Nasze obiekty uzyskują wysokie współczynniki energooszczędności, udaje nam się znacznie ograniczyć emisję CO2,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy