Inwestycje na rynku nieruchomości magazynowych

DODATEK SPECJALNY: DEWELOPERZY POWIERZCHNI MAGAZYNOWYCH

Na rynku nieruchomości magazynowych więcej problemów niż dobrych zjawisk. Ale te drugie mają większy „ciężar gatunkowy”. Dlatego zainteresowani mówią o ciągu dalszym dobrej koniunktury.

Deweloperów i najemców dotknęły w ub. roku skutki wysokiej inflacji i malejącego popytu konsumpcyjnego, rosnących cen energii i utrzymujących się zakłóceń w łańcuchach dostaw. Inflacja rzutowała na drogie kredyty inwestycyjne dla deweloperów i drogie materiały, a dla najemców – na drogie kredyty obrotowe. Ci ostatni, „optymalizując koszty”, mniej chętnie szukali nowych lub dodatkowych lokalizacji.

A jednak przez większą część 2023 r. rynek nie redukował piątego biegu. Zbiera też dobre prognozy na rok bieżący. Paradoks? Niezupełnie.

Udany 2022 r. dla inwestorów

Pozytywne opinie znajdują potwierdzenie w danych po trzech pierwszych kwartałach 2022 r. (za cały ub.r. jeszcze nie ma podsumowań).

CBRE ocenia, że w okresie styczeń–wrzesień w Polsce zainwestowano w rynek magazynowy 1,5 mld euro, czyli 36% wszystkich nakładów w nieruchomości komercyjne (w całym 2022 r. prawdopodobnie ok. 1,9 mld euro). Choć w skali roku pod tym względem magazyny znalazły się na drugim miejscu, za rynkiem biurowym, to tylko w III kwartale zajęły pierwszą pozycję z inwestycjami 842 mln euro.

Z analizy JLL z połowy grudnia („Rynek magazynowy w Polsce w III kw. 2022”) wynika, że do trzeciego kwartału włącznie Polska „odpowiedzialna” była za podaż aż 25% nowych zasobów logistycznych w Europie. W końcu września całkowite zasoby magazynowe w Polsce osiągnęły 27,8 miliona m2, z czego ok. 1,4 mln m2 dostępnej powierzchni było e...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy