Autor: Adam Wojciechowski

  Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bariery, które w magazynie są wskazane

Ze względów organizacyjnych, jak i bezpieczeństwa pracy, pracownicy magazynu mogą, a w niektórych przypadkach muszą mieć ograniczony dostęp do wybranych przestrzeni obiektu. Wygrodzenia, barierki, bariery i balustrady zapewniają bezpieczeństwo w realizacji operacji magazynowych. Jakie akty prawne regulują ich funkcjonowanie w magazynie?

Czytaj więcej

Tam, gdzie cenna jest powierzchnia magazynowa

Na stopień wykorzystania przestrzeni składowej magazynu wpływ ma przyjęta przez użytkownika technologia magazynowania składowanych zapasów. Problem efektywnego wykorzystania przestrzeni składowej może być rozwiązany na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie urządzeń do składowania, a wśród nich coraz częściej pojawiają się regały przejezdne. 

Czytaj więcej

Brawura i nadmierna prędkość przyczyną wypadków w magazynach

Tam, gdzie mamy do czynienia z napędzanymi urządzeniami, zawsze występuje duże zagrożenie bezpieczeństwa pracy. Zakup nowoczesnego wózka widłowego do magazynu nie wystarczy, by je zagwarantować, bo za kierownicą wózka siedzi operator. To jego złe lub dobre nawyki, słabe lub doskonałe przeszkolenie w ogromnym stopniu wpływają na poziom tego bezpieczeństwa. 

Czytaj więcej

Krajobraz po odwilży

Po ponad roku kryzysu w relacjach PKN EPAL i UIC październik 2014 r. przyniósł wyczekiwaną odwilż. Obie strony podpisały porozumienie, na mocy którego palety typu EPAL i EUR będą znowu wymienialne w całej Europie, pod warunkiem że nie będą się różniły standardem. Czy to oznacza, że znikną dotychczasowe problemy w międzynarodowej wymianie palet?

Czytaj więcej

Naprawiać czy wymieniać?

Jakakolwiek byłaby wysokość regałów wykorzystywanych w procesie magazynowania, to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracy zatrudnionym pracownikom. Każda awaria regałów podczas eksploatacji może powodować olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy, natomiast zaniedbania w tym zakresie mogą być katastrofalne, a nawet tragiczne.

Czytaj więcej

Nowe Submoduły paletowe

Sprawność obsługi towarowej w łańcuchach dostaw wymaga stosowania mechanizacji prac. Jednym z podstawowych nośników ładunków umożliwiających stosowanie mechanizacji są palety. Na rynku widać wyraźnie zapotrzebowanie na submoduły paletowe, które jest efektem m.in. zmian zachodzących w łańcuchach dostaw.

Czytaj więcej

Palety w jedną stronę

W obecnych czasach trudno jest spotkać sprawnie funkcjonujący łańcuch dostaw, w którym nie byłaby stosowana mechanizacja prac transportowych. Wpływ na to mają praktycznie wymagania prawne oraz czasowe, których spełnienie wymusza stosowanie różnych nośników ładunków. Jako nośniki wykorzystywane są różnego rodzaju palety ładunkowe oraz skrzynki transportowo-magazynowe, często zwane pojemnikami. Zarówno palety, jak i pojemniki funkcjonują w łańcuchach dostaw najczęściej jako urządzenia zwrotne. Praktyka pokazuje jednak, że w obrocie towarowym bardziej rozpowszechnione są palety ładunkowe.

Czytaj więcej

Kilka systemów w kilku wariantach

Na polskim rynku funkcjonuje kilka różnych wariantów systemów obrotu opakowaniami zwrotnymi. Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. I choć trudno jest jednoznaczne wskazać, który z nich jest dominujący, a który będzie królował w przyszłości, jedno jest pewne. Tylko wzajemne zrozumienie w podejściu do zagadnień związanych z obrotem jednostkami, w których nośnikami ładunków są zwrotne urządzenia pomocnicze, przyniesie wymierne korzyści wszystkim uczestnikom realizującym procesy w łańcuchu dostaw.

Czytaj więcej

Czy plastik wyparł metal?

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie logistycznych łańcuchów dostaw masowo wytwarzanych produktów żywnościowych, które bardzo szybko rotują, niezbędna jest daleko posunięta mechanizacja prac. Dużym ułatwieniem tej mechanizacji są różnego rodzaju urządzenia pomocnicze, takie jak skrzynki transportowo--magazynowe zwane również pojemnikami. Już ich nazwa wskazuje, że stosowane są do składowania i transportu różnych asortymentów, równocześnie chroniąc, zabezpieczając towar przed uszkodzeniem, a także pełniąc funkcję marketingową. W związku z tym bardzo istotny jest wybór tworzywa, z którego wykonany jest pojemnik. W branży spożywczej mamy do czynienia przede wszystkim z metalem, tworzywem sztucznym i od pewnego czasu tekturą falistą.

Czytaj więcej

Szyna czy laser?

Monorail to termin wywodzący się z języka angielskiego, oznaczający kolej jednoszynową. W szerszym znaczeniu może być określany jako system transportu na pojedynczej szynie, która stanowi jedyne wsparcie i prowadzenie dla przemieszczających się środków transportu. Ale choć widać wyraźnie, że system ten wywodzi się z kolejnictwa, z powodzeniem jest też wykorzystywany w magazynach.

Czytaj więcej

Paleta, ale jaka?

Chociaż można się spodziewać, że w magazynach przybędzie towarów składowanych na paletach tekturowych, najprawdopodobniej będą one traktowane jako urządzenia jednorazowego użytku, z uwagi na ich podatność na uszkodzenia mechaniczne i wysoką wrażliwość na zmienne warunki mikroklimatyczne oraz zabrudzenia. Podobnie jest w przypadku palet wykonanych ze styropianu wzmocnionego. Czy mają jakąkolwiek szansę wyprzeć drewno?

Czytaj więcej

Układanie towaru na palecie to też sztuka

Celem nadrzędnym w łańcuchu dostaw jest zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i przemieszczanych ładunków. Najczęściej w obrocie znajdują się paletowe jednostki ładunkowe. W związku z tym w różnych ogniwach łańcuchów dostaw mamy do czynienia z formowaniem, składowaniem i przemieszczaniem tego rodzaju jednostek. Personel zajmujący się obsługą takich łańcuchów nie zawsze orientuje się, jak poprawnie uformować paletową jednostkę ładunkową, by była ona bezpieczna dla otoczenia i towarów ją tworzących. Wiele z tych osób nie jest świadomych, że poprawne uformowanie takiej jednostki nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Czytaj więcej