Beton zbrojony włóknami stalowymi jest stosowany jako materiał konstrukcyjny posadzek przemysłowych od ponad czterdziestu lat. Szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu ta technologia uległa znacznemu unowocześnieniu i zaczęła być stosowana na całym świecie. Swój sukces zawdzięcza głównie mechanizmowi zapobiegającemu powstawaniu rys. Ilość rys i ich szerokość w posadzkach fibrobetonowych jest mniejsza w porównaniu z posadzkami zbrojonymi siatkami stalowymi.
Szerokość rys, jakie mogą się pojawić w fibrobetonie, może być oszacowana i zależy to w dużym stopniu od inżynierskiego doświadczenia. Nie może być ona jednak obliczona. Odpowiednia metoda zwymiarowania i wykonania posadzki powinna pozwolić w dużym stopniu na ograniczenie powstawania zarysowań. Prawidłowo zaprojektowana posadzka bezspoinowa z 30 kg/m3 wysokoefektywnych włókien stalowych Dramix® RC-65/60-BN może mieć na powierzchni rysy o szerokości od 0,3 do 0,5 mm. Takie rysy nie wpływają na spadek użyteczności posadzki: jest ona nadal zdatna do użytku i trwała, jej nośność nie ulega zmniejszeniu, a przenoszenie obciążeń na nieplanowanych dylatacjach, tj. rysach, jest zapewniona. Co jednak zrobić wówczas, kiedy posadzka z uwagi na swoje przeznaczenie eksploatacyjne nie może mieć rys szerszych niż 0,1 mm? Jak wykonać taką posadzkę?
Koncepcje wykonania posadzki z dylatacjami nacinanymi i bez nich, a tylko z dylatacjami konstrukcyjnymi (tzw. posadzki bezspoinowe) są znane od lat. Rozwiązania te mają jednak ograniczenia konstrukcyjne, a mianowicie:
stosunek...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
- Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
- ... i wiele więcej!