BETONOWE POSADZKI przemysłowe bez dylatacji i rys

Katalog firm

Proces powstawania rys w betonie jest nieunikniony ze względu na specyficzne właściwości tego materiału. Jeżeli szerokość rys nie przekracza 0,5 mm, to nie uszkadzają one konstrukcji posadzki ani nie ograniczają jej właściwości użytkowych. Co jednak zrobić, aby szerokość rys nie powiększała się lub żeby nie przekraczała na przykład 0,1 mm? Problemem są również uszkodzone dylatacje nacinane i konstrukcyjne. Ich wykruszanie się z powodu dużego natężenia ruchu wózków widłowych oznacza konieczność przeprowadzania ciągłych napraw. Jak uniknąć kosztów napraw dylatacji?

Beton zbrojony włóknami stalowymi jest stosowany jako materiał konstrukcyjny posadzek przemysłowych od ponad czterdziestu lat. Szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu ta technologia uległa znacznemu unowocześnieniu i zaczęła być stosowana na całym świecie. Swój sukces zawdzięcza głównie mechanizmowi zapobiegającemu powstawaniu rys. Ilość rys i ich szerokość w posadzkach fibrobetonowych jest mniejsza w porównaniu z posadzkami zbrojonymi siatkami stalowymi.
Szerokość rys, jakie mogą się pojawić w fibrobetonie, może być oszacowana i zależy to w dużym stopniu od inżynierskiego doświadczenia. Nie może być ona jednak obliczona. Odpowiednia metoda zwymiarowania i wykonania posadzki powinna pozwolić w dużym stopniu na ograniczenie powstawania zarysowań. Prawidłowo zaprojektowana posadzka bezspoinowa z 30 kg/m3 wysokoefektywnych włókien stalowych Dramix® RC-65/60-BN może mieć na powierzchni rysy o szerokości od 0,3 do 0,5 mm. Takie rysy nie wpływają na spadek użyteczności posadzki: jest ona nadal zdatna do użytku i trwała, jej nośność nie ulega zmniejszeniu, a przenoszenie obciążeń na nieplanowanych dylatacjach, tj. rysach, jest zapewniona. Co jednak zrobić wówczas, kiedy posadzka z uwagi na swoje przeznaczenie eksploatacyjne nie może mieć rys szerszych niż 0,1 mm? Jak wykonać taką posadzkę?
Koncepcje wykonania posadzki z dylatacjami nacinanymi i bez nich, a tylko z dylatacjami konstrukcyjnymi (tzw. posadzki bezspoinowe) są znane od lat. Rozwiązania te mają jednak ograniczenia konstrukcyjne, a mianowicie:
 stosunek...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy