Na wstępie drobne sprostowanie - w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w przepisach oceny zgodności poprawną nazwą dla tego wyrobu jest hełm ochronny.
W dawnych czasach wszystko było łatwiejsze. Prostsza technika, nieskomplikowane maszyny i urządzenia, łatwiejsze do zrozumienia przepisy. Przykładem dla potwierdzenia tej tezy niech będzie odpowiedź na proste pytanie: Czy operator wózka widłowego zatrudniony w magazynie wysokiego składowania powinien nosić kask ochronny?
Jeszcze kilka lat temu każdy pracownik służby BHP, któremu zadałoby się to pytanie, bez chwili wahania wyjąłby zbiór przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i po kilku sekundach odszukałby znajomy § 11 ust. 4 rozporządzenia Ministra Przemysłu Maszynowego z dnia 2 listopada 1978 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym, który jasno i wyraźnie określał,
że „Kierowca i osoby bezpośrednio uczestniczące w czynnościach transportowych powinni pracować w kaskach ochronnych”.
Od dnia 9 września 2002 roku, tj. od daty wejścia w życie nowego przepisu - rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym - sytuacja prawna w tym zakresie nie jest tak klarowna. W tym akcie prawnym nie znajdziemy podobnego zapisu, co więcej, brak jest jakiegokolwiek zapisu w innych przepisach o obowiązkach operatora wózka widłowego w zakresie noszenia czy też nienoszenia kasku ochronnego.
Taka sytuacja prawna dla wielu pracodawców oraz pracowników może stwarzać liczne wątpliwości, tym bardziej, że...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem