Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strażnicy
Zabezpieczenia

Baza wiedzy | 10 maja 2021 | NR 2
0 274

Czujki alarmowe to jedne z podstawowych elementów systemów zabezpieczeń obiektów. Swego rodzaju strażnicy, którzy są w stanie ujawnić każdego intruza znajdującego się w chronionym przez nich miejscu. 

Firma Satel produkuje czujki od wielu lat. Znane są m.in. takie produkty tej marki, jak Cobalt, Aqua oraz Aqua Plus. Teraz oferta została poszerzona o rozwiązania najnowszej generacji - czujki Graphite oraz Silver. 

 

Graphite to czujka stanowiąca pod względem konstrukcyjnym rozwinięcie produktów serii Aqua. Jedna z podstawowych różnic polega na tym, że zastosowano w niej nowy procesor sygnałowy. 

 

Graphite z nowym procesorem

 

Graphite to czujka stanowiąca pod względem konstrukcyjnym rozwinięcie produktów serii Aqua. Jedna z podstawowych różnic polega na tym, że zastosowano w niej nowy procesor sygnałowy. Graphite jest pasywną czujką podczerwieni, która wykorzystuje zaawansowany procesor sygnałowy i precyzyjny tor optyczny, dzięki czemu zapewnia wysoką czułość oraz jest odporna na tzw. fałszywe alarmy. Zasada działania jest prosta. Intruz poruszający się w pomieszczeniu wytwarza promieniowanie odbierane przez czujkę (Graphite wykrywa obiekty przemieszczające się z prędkością wynoszącą do 3 m/sek.). Energia tego promieniowania jest następnie zamieniana na sygnał elektryczny. Powstaje impuls alarmowy. Do czujki dodano nowy element, tzw. Lodiff, czyli układ optyczny wykorzystujący opatentowaną geometrię soczewek, która zapewnia duży zasięg. Obudowę czujki wykonano z trwałego tworzywa ABS. Zwracają uwagę niewielkie gabaryty czujki: 62/96/48 mm. Napięcie zasilania wynosi 12V, a pobór prądu producent określa na poziomie 11 mA. Graphite jest czujką bardzo odporną na warunki zewnętrzne. Temperatura pracy wynosi od -10°C do +55°C 


Dualny Silver

 

Czujka Silver jest znacznie większa od Graphite.

 

Czujkę dualną Silver przeznaczono do wykrywania zamaskowanych intruzów. W jej konstrukcji zastosowano nowatorski proces sygnałowy, na który składają się rozwiązania dwóch typów. Czujka piroelektryczna ma zasięg do 9 m, ale już zasięg czujki mikrofalowej może wynosić nawet 20 m. Także w tym przypadku zastosowano innowacyjną soczewkę Lodiff. Intruz poruszający się w pomieszczeniu i emitujący promieniowanie podczerwone, jest „namierzany” przez czujkę z wykorzystaniem wiązek optycznych i jednocześnie wykrywany przez tor mikrofalowy przy zastosowaniu tzw. efektu Dopplera (zmiana częstotliwości oraz długości fali zarejestrowana przez obserwatora,...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy