Ciągłe uczenie się i rozwój?

Zarządzanie

W tym artykule rzucę nieco światła na zawód doradcy logistycznego z innej perspektywy. Niestety, nie ma szkół wyższych, które przygotowują pracowników do tego fachu, gdyż jest on interdyscyplinarny. Dobry doradca powinien się znać na zarządzaniu przedsiębiorstwem, na mechanice, na informatyce, na wybranych aspektach konstrukcji budowlanych, dodatkowo władać językami obcymi oraz posiadać odpowiednie umiejętności miękkie. Pracując od ponad 20 lat jako doradca logistyczny w projektach w Polsce i w Europie, spotkałem się już z wieloma oczekiwaniami klientów i opisami tej dyscypliny. Niewątpliwie poprzeczka stawiana jest doradcom logistycznym bardzo często wysoko. I dobrze. Jest to dla nas motywacja do ciągłego rozwijania się, uczenia się i oferowania naszym klientom usługi projektowania i doradzania na najwyższym poziomie. Ale kiedy powstał ten zawód? Co miało wpływ na stworzenie takiego fachu? Kto przyczynił sie do rozwoju tej dyscypliny? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Logistyka to zło konieczne, które przyczynia się do przewagi konkurencyjnej?

Z takim stwierdzeniem czy pytaniem może już się spotkaliśmy. Jedno jest pewne. Bez rozwiniętej logistyki nasza cywilizacja nie byłaby w tym miejscu, gdzie jesteśmy. Bez sprawnej logistyki nie wygrywano by wojen, co wielokrotnie pokazała nam historia.
Znaczenie logistyki zaczęto dostrzegać również od końca lat 50. minionego wieku w logistyce cywilnej. Uwagę na to zwrócił w roku 1962 słynny ekonomista i teoretyk zarządzania Peter Drucker w swoim artykule Ciemny kontynent gospodarki w magazynie „Fortune”. Początkowo rozpatrywano logistykę zaopatrzenia, magazynową, produkcji czy dystrybucji osobno. Pod koniec lat 70. zaczęto zauważać stopniowe łączenie tych obszarów. Przełom wieku naznaczony był w logistyce nastawieniem na logistyczny łańcuch dostaw, co podyktowane było globalizacją. A jak jes...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy