Dołącz do czytelników
Brak wyników

Czas na automatyzację w magazynach

Baza wiedzy | 17 maja 2021 | NR 2
0 93

Każdy metr powierzchni magazynowej jest na wagę złota. Dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób nowoczesne systemy automatyczne pozwolą nam zaoszczędzić przestrzeń i pieniądze.

 

Ze stwierdzeniem, że optymalizacja powierzchni magazynowych jest dziś potrzebna, trudno się nie zgodzić. Rosną nie tylko stawki czynszu za każdy metr kwadratowy wynajętego magazynu, z dużą szybkością idą w górę również stawki wynagrodzeń pracowników magazynowych, a przy tym systematycznie z rynku pracy ubywa doświadczonych specjalistów. 
Dlatego — mając na względzie utrzymanie w ryzach kosztów działalności — należy szukać nowych rozwiązań technologicznych. 

 

Pallet Mole — samojezdne platformy/wózki z zasilaniem bateryjnym, poruszające się w tunelach regałowych, których zadaniem jest przemieszczanie automatyczne palet.


Oto podstawowe zalety automatyzacji: 
l większa elastyczność technologii; 
l powtarzalność procesów (procesy składowania są z reguły powtarzalne);
l przewaga technologii nad człowiekiem — chociażby szybkość, precyzja działań, brak zmęczenia, znużenia itp.; 
l opłacalność — malejące koszty nowych technologii, 
a jednocześnie ciągle rosnące koszty pracy personelu;
l oszczędność powierzchni i czasu, a co za tym idzie — wzrost przewagi konkurencyjnej. 

KAŻDY METRJEST CENNY

 
Jak zaoszczędzić powierzchnię w magazynie? 
Do składowania bardziej standardowych towarów, na przykład palet, można zastosować system Pallet Mole. Są to samojezdne platformy/wózki z zasilaniem bateryjnym, poruszające się w tunelach regałowych, których zadaniem jest przemieszczanie automatyczne palet. W tym przypadku kompletacja jest zgodna z FIFO lub LIFO i pozwala wyeliminować korytarze, 
a więc niewykorzystaną przestrzeń do składowania w magazynie. Nie musimy przy tym kupować tylu platform, ile mamy tuneli w magazynie. Jedna platforma powinna wystarczyć na około tysiąc palet, przy czym platformy można przekładać pomiędzy tynalmi regatowymi za pomoca wózków widłowych. Pallet Mole stosować można w wielu branżach, przede wszystkim spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej. 
Co w przypadku produktów niestandardowych — innych niż palety? Czy nadają się do automatyzacji? W tym przypadku sprawdzić się może na przykład technologia modułowa — jak chociażby regały karuzelowe Rotomat. Zasada działania Rotomatu polega na pionowym ruchu półek po spłaszczonej elipsie. Przez cały czas utrzymywane jest pionowe ułożenie półek na wzór gondoli. Nie ma ustalonego kierunku ruchu — jest on uzależniony od tego, czy dana półka, zjeżdżając w górę lub w dół, ma bliżej do operatora. System jest przeznaczony do składowania szczególnie pojemników i kartonów.

 

System fotokomórek w oknie dostępowym regału Lean-Lift. 

 

 

ZASTOSOWANIE 

Dużą zaletą regałów Lean-Lift jest ich szerokie zastosowanie: magazyny — kompletacja i dystrybucja; składowanie narzędzi (narzędziownie); części zamienne do maszyn (utrzymanie ruchu); komponenty do produkcji i produkty gotowe; elementy o zróżnicowanych gabarytach; elektronika (ochrona ESD); kosmetyki i farmaceutyki; dokumenty; etykiety; książki, CD. Są to rozwiązania dla przemysłu: metalowego, maszynowego, narzędziowego motoryzacyjnego, elektronicznego farmaceutycznego, spożywczego, chemicznego i wielu innych. 

 

WINDA W MAGAZYNIE


Szukając oszczędności powierzchni, można również wykorzystać regały typu Lean-Lift, czyli upraszczając — coś w rodzaju windy, gdzie towary są dostarczane na tacach do okna dostępowego. Regały automatyczne Lean-Lift zbudowane są z ruchomego podajnika, którego zadaniem jest po...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy