Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dlaczego jakość palet jest tak istotna?

Baza wiedzy | 24 maja 2021 | NR 3
0 92

Roman Malicki — Prezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL.

Pod koniec roku 2007 nastąpiła zmiana dla użytkowników palet — od tego okresu każdy podmiot wprowadzający palety EUR do obrotu ponosi za nie odpowiedzialność i zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo własności przemysłowej zobligowany jest do korzystania z palet posiadających certyfikacje legalności. Ale właściwie dlaczego legalność palet stała się tak istotnym zagadnieniem?
Z jednej strony za legalnością palet EUR kryje się ochrona interesów tych wszystkich, którzy takie palety wytwarzają. Palety stały się produktem markowym i podobnie jak inne markowe wyroby, nie mogą być 
w żaden sposób podrabiane.
Z drugiej jednak strony wraz z legalnością palet EUR możemy mówić o ich jakości. Palety EUR wytwarzane 
w Polsce (zawsze z logo EPAL w owalu na lewym wsporniku) produkowane są w oparciu o normy i standardy zawarte w Karcie UIC-435-2, a co za tym idzie, wytwarzane są w oparciu o gwarantowany system jakości. Używając takich palet, możemy mieć pewność, iż operacje składowania i transportu towarów na tych paletach wykonywane są w sposób bezpieczny. Palety EUR produkowane w gwarantowanym systemie jakości EPAL mają zawsze identyczny wymiar, nośność oraz wytrzymałość.
Wyobraźmy sobie, co dzieje się w magazynie wysokiego składowania... Towar na palecie trafia do magazynu i jest składowany. W magazynie wysokiego składowania będzie to gniazdo paletowe, powiedzmy na wysokości około 6 metra. Siły działające na paletę na tej wysokości są przeogromne. Używając legalnej palety, mamy pewność, iż spełnia ona standardy związane ze składowaniem, a więc możemy być pewni, że wytrzyma wszelkie dopuszczalne obciążenia. Nie mielibyśmy takiej pewności, gdybyśmy używali palet nieznanego pochodzenia o wątpliwej jakości.
Przeanalizujmy ten przypadek w oparciu jedynie o dwa aspekty — towar i pracownicy. Pod wpływem działania ogromnych sił (waga samego towaru, jego rozł...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy