E-commerce napędza polski rynek magazynowy

E-COMMERCE

W ostatnich latach rynek magazynowy obserwuje znaczne zwiększenie zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe i usługi logistyczne, szczególnie ze strony firm działających w kanale e-commerce.

Specjaliści zajmujący się sprzedażą online podkreślają, że przyspieszone tempo rozwoju kanału sprzedaży internetowej, oraz to, że logistyka dla e-commerce potrzebuje średnio ok. 3-krotnie więcej powierzchni operacyjnej niż ta dla kanału tradycyjnego, znalazło przełożenie w większym zapotrzebowaniu na powierzchnie magazynowe. Dziś już 7,35 mln m² powierzchni magazynowej w Polsce, czyli 30,7% całkowitej podaży, przeznaczone jest do obsługi e-commerce. Największy wzrost tego rodzaju powierzchni zaobserwowano w woj. dolnośląskim, wielkopolskim oraz śląskim. Popularność tych regionów wynika z ich sąsiedztwa z rynkami zagranicznymi. Ostatnio wzrost powierzchni magazynowej przeznaczonej na potrzeby e-commerce osiągnął 84%. – W ostatnich latach zapotrzebowanie na magazyny dla branży e-commerce rośnie o kilkanaście procent rocznie. Klienci najczęściej zainteresowani są zakupem odzieży, zabawek i artykułów zdrowotnych. Nasz magazyn kieruje się modelem fulfilment, czyli kompleksową obsługą sklepów internetowych polegającą na transporcie, magazynowaniu, kompletacji i wysyłce zamówień – informuje Damian Głodowski, kierownik magazynu AsstrA w Błoniu.

REKLAMA

 

 

Relokowanie magazynów e-commerce z Europy Zachodniej do Polski 

Jak podaje najnowszy raportu Gemius, dziś już 77% Polaków robi zakupy w sieci. Oznacza to, że branża logistyczna musi odpowiadać na coraz większe wyzwania z tym związane. Eksperci zwracają uwagę, że duży wpływ na rozwój e-commerce i zwiększone zapotrzebowanie na magazyny dla sprzedaży elektronicznej miała pandemia. – Pandemia w latach 2020–2021 postawiła wielu konsumentów przed wyzwaniem, jakim jest dokonanie pierwszych w życiu zakupów online. W trakcie lockdownu korzystaliśmy przede wszystkim z bezpiecznych usług kurierskich pod drzwi, co przyczyniło się do wyodrębnienia nowych grup e-nabywców. Okazało się, że dostawa przez kuriera lub listonosza do domu lub pracy jest najchętniej wybierana przez osoby po 50. roku życia, a jej popularność generalnie rośnie wraz z wiekiem. Natomiast paczkomat InPost jest bardziej popularny w najmłodszej grupie badanych (15–24 lat) i w tym przypadku relacja do wieku jest odwrotna – diagnozuje polski rynek Justyna Skorupska, autorka pierwszej polskiej książki o sprzedaży internetowej pt. E-commerce – strategia, zarządzanie, finanse. Skorupska mówi, że porównując do średniej Unii Europejskiej, gdzie w internecie kupuje już ok. 75% Europejczyków, nasz kraj wybija się w Europie z poziomem aż 87% e-kupujących. – Polacy też zwiększyli swoje...

TA CZĘŚĆ SERWISU DOSTĘPNA JEST TYLKO DLA PRENUMERATORÓW.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do materiałów
Zaloguj się

Przypisy