Dołącz do czytelników
Brak wyników

Gdy każdy metr to koszt

Baza wiedzy | 23 czerwca 2021 | NR 1
0 131

Regały wjezdne (drive-in) zaprojektowano z myślą o tym, aby przechowywać znaczne ilości towarów na paletach. Nie mniej ważne jest zwiększenie dostępnej powierzchni magazynowej dzięki wyeliminowaniu korytarzy roboczych. Ważne jest przy tym zapewnienie bezpiecznego składowania blokowego towarów, które są delikatne lub niestabilne, a więc nie mogą być układane jeden na drugim. Takie regały znajdują też zastosowanie w komorach chłodniczych oraz w mroźniach, bo każdy metr kwadratowy schłodzonej powierzchni to koszt. 

Odpowiednio dobrane regały magazynowe pozwalają na właściwy przepływ materiałów i maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Przed zakupem systemu regałowego dokładnie przeanalizujmy możliwości i ograniczenia, które dotyczą poszczególnych typów regałów w stosunku do wyposażanej przestrzeni magazynowej. Najczęściej spotykane regały przeznaczone do magazynowania palet to modele standardowe, wjezdne, przejezdne, przepływowe, a także przesuwne. 

 

W przypadku regałów wjezdnych palety składowane są w taki sposób, aby ich deski podłogowe przebiegały poprzecznie do korytarzy (fot. Mecalux)

 

Budowa typowego systemu regałów wjezdnych uwzględnia takie same profile jak stosowane w standardowych regałach paletowych. Ramy regału ustawiane są w głąb magazynu, tworząc korytarze, po których porusza się wózek widłowy (fot. Mecalux)

 

Zaletą regałów wjazdowych jest zwiększenie powierzchni użytkowej magazynu przez ograniczenie liczby dróg transportu wewnętrznego (fot. Mecalux)

 

Ściany regału buduje się zazwyczaj tak, aby miały ramę z przodu i ramę z tyłu lub w głębszych systemach: ramę z tyłu, z przodu oraz jedną lub więcej w środku ściany (fot. Mecalux)

 

Procedury przechowywania


W praktyce magazynowej, uwzględniając procedury załadunku i rozładunku oraz sposób dostępu, regały wjezdne dzieli się na trzy typy. Zastosowanie znajdują regały pojedyncze, a towar jest ładowany od dołu do góry oraz od tyłu do przodu. Rozładunek przebiega odwrotnie: od przodu do tyłu oraz od góry do dołu. Sekwencja ładowania i rozładunku przebiega zgodnie z zasadą LIFO. W regałach podwójnych sekwencja załadunku i rozładunku jest taka sama jak w pojedynczych regałach wjezdnych. Takie rozwiązanie bazuje na dwóch regałach wjezdnych, które są ustawione do siebie tyłem. Dużym uznaniem cieszą się regały przejezdne, w przypadku których ładowanie i rozładowywanie odbywa się w myśl zasady FIFO.
W przypadku regałów wjezdnych (drive-in) palety składowane są w taki sposób, aby ich deski podłogowe przebiegały poprzecznie do korytarzy. Paleta składowana w taki sposób prawidłowo przenosi obciążenia. Należy pamiętać, aby towar na palecie był stabilny, a co najważniejsze, nie wystawał poza obrys palety.

Budowa regału


Budowa typowego systemu regałów wjezdnych (drive-in) uwzględnia takie same profile jak stosowane w standardowych regałach paletowych. Ramy regału ustawiane są w głąb magazynu, tworząc korytarze, po których porusza się wózek widłowy. Z kolei na profilach ramy przymocowane są szyny paletowe łączące i stabilizujące cały ciąg regałów. O tym, jaka jest szerokość rozstawu ram oraz wysokość zawieszania szyn paletowych, decyduje rodzaj, gabaryty oraz masa ładunku na paletach. Należy podkreślić, że parametry w tym zakresie konstruktor dobiera w taki sposób, aby zapewnić pełną stabilizację regałów oraz bezpieczeństwo ich użytkowania. Całą konstrukcję dodatkowo wzmacnia się i zabezpiecza za pomocą trawersów zamontowanych na szczycie ram nad korytarzami oraz w części korytarzy przy użyciu stężeń krzyżowych.
Wspomniane już szyny cechują się bezpieczną i gładką powierzchnią. Szyny tego typu zazwyczaj są projektowane w długościach nieprzekraczających 9 m. Na uwagę zasługuje specjalny kształt, który zapobiega deformacji szyn pod obciążeniem. Oprócz tego jest zapewniona odpowiednia odległość pomiędzy dwoma ramionami wspierającymi.
Wszystkie elementy są ocynkowane galwanicznie, p...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy