Jak ograniczyć ryzyko wypadku w magazynie chemicznym?

BHP

Chemia świat zmienia — tak głosiły słowa starej propagandowej piosenki. Rozwój przemysłu ułatwia życie, ale wprowadza też nowe wymagania. W magazynowaniu operatorzy stawiani są przed pewnym nieuchronnym skutkiem tego procesu — a mianowicie przed specjalnymi normami i szczegółowymi wymaganiami swoich klientów. Obejmują one nie tylko warunki handlowe, lecz także wymagania odnośnie warunków magazynowania. 

 

Ciągła presja na obniżanie kosztów powoduje, że operator magazynu w większości wypadków będzie myślał kategoriami miejsca paletowego. Jego celem będzie zapewnienie jak najlepszych parametrów związanych z rotacją i wykorzystaniem przestrzeni. Paleta zawierająca towar mogące stwarzać zagrożenia i paleta z towarem neutralnym jest zatem pojęciem tożsamym. 
Mało osób zarządzających magazynami ma pełną świadomość zagrożeń, mogących pojawić się w magazynie. Analiza awarii i wypadków, które miały miejsce w Europie, a które związane były z występowaniem w produkcji i magazynie produktów chemicznych, pozwala na wysnucie tezy, że do ponad 80 procent z nich przyczyniły się „niesprawności systemów zarządzania”. Przypomnijmy, w latach 1994-2000 w Europie miało miejsce prawie 500 awarii! Część z nich w magazynowaniu. Jeśli w magazynie dojdzie do rozszczelnienia magazynowanych substancji i środków, może być to początkiem łańcucha nieprzewidywalnych zdarzeń. 

MIESZANKA WYBUCHOWA 


Duże zagrożenie niesie ze sobą nie tylko magazynowanie, ale i często przypadkowe mieszanie różnych substancji i preparatów chemicznych. Przykłady można by mnożyć… W latach 1953-1967 wody morskie nad Zatoką Minimata w Japonii zostają zatrute przez fabrykę plastików w Kiu-sziu, z której wyrzucano odpady rtęciowe do morza. Ucierpiało około 20 tysięcy ludzi, a od 43 do 800 zmarło. W 1984 roku z fabryki Union Carbide koło Bhopalu w Indiach na skutek reakcji w zbiorniku instalacji wydostaje się trująca chmura izocyjanianu metylu. Skutek skażenia to ponad 6 tysięcy ofiar śmiertelnych. 
19 listopada 1984 roku — miasto Meksyk. W magazynach w San Juanico — Ixhuatepec, na przedmieściach Meksyku, w 48 poziomych zbiornikach cylindrycznych oraz wielkich zbiornikach (2400 i 1500 m3) sferycznych magazynowano LPG (Liquid petroleum gas) — ciekły gaz....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy