Autor: Marek Różycki

redaktor naczelny portalu
www.towary–niebezpieczne.pl

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nowa, ostatnia mila e-commerce

Wzrost e-commerce nikogo nie zaskakuje, a wolumeny przesyłanych paczek już dawno przekroczyły wszystkie możliwe prognozy, osiągając niewyobrażalne wielkości. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak polski rynek odnajduje się w obliczu zmian i kiedy stał się liderem technologii ostatniej mili w e-commerce. 
 

Czytaj więcej

Ostrożnie! Chemia w magazynie

Nie od dziś wiadomo, że związki chemiczne przechowywane w magazynie mogą szkodliwie oddziaływać na ludzi lub środowisko. Dlatego należy zastosować kilka podstawowych zasad, by zapewnić bezpieczeństwo ich składowania. Jakie to zasady?

Czytaj więcej

Inwestycja pod szczególnym nadzorem

Długoletnia obserwacja rynku pokazuje, że w zależności od wypadków i awarii, jakie spotykają właścicieli magazynów chemicznych, ich uwaga koncentruje się na coraz to innych kwestiach. Dodatkowo, jeśli organy kontroli skupiają się dla przykładu na ochronie środowiska i taka informacja dotrze drogą pantoflową do prowadzącego magazyn, to chcąc uniknąć problemów, wykazuje on zainteresowanie właśnie tym tematem. Bardzo rzadko koncentruje się na identyfikowaniu wszelkich wymagań narzuconych przez prawo. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o magazynowaniu chemii, nie mając wystarczającej wiedzy na ten temat. Tym cyklem artykułów chcemy to zmienić.

Czytaj więcej

Opakowanie z drewna to towar niebezpieczny?

Jeśli po otwarciu kontenera widzimy małe robaczki, nie zawsze musi to oznaczać, że dopadło nas delirium. Te drobne żyjątka mogą być bardzo groźnym wrogiem, który może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Od października 2010 r. służby celne wielu państw, w tym Ukrainy, mogą ukarać polskiego przewoźnika za przewiezienie przez granicę towaru na palecie drewnianej, która nie spełnia wymagań fitosanitarnych w zakresie przygotowania drewna, z którego jest ona wykonana. 
 

Czytaj więcej

Zarządzanie towarami niebezpiecznymi

Program komputerowy jest narzędziem, które zazwyczaj robi to, co się mu każe. Operator myśli, a program realizuje wcześniej ustalone procedury. Sukces tego duetu będzie zależał od stopnia zrozumienia przez operatora zasad działania oprogramowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku wszelkich operacji związanych z towarami niebezpiecznymi. 

Czytaj więcej

Przygotowanie magazynu do składowania chemii — wstęp

Zajmując się tematyką magazynowania produktów chemicznych od 2003 roku, wiele razy spotykałem się z dość uproszczonym podejściem do zagadnienia. Jednym z przykładów takiego podejścia jest chociażby powszechne używanie zwrotu „magazyn ADR”,jako określenia magazynu, w którym składowane są chemikalia podchodzące pod definicję towarów niebezpiecznych w transporcie. 

Czytaj więcej

Przepisy w zakresie magazynowania, ze szczególnym uwzględnieniem towarów niebezpiecznych

Polskie przepisy nie są zbyt precyzyjne w zakresie magazynowania. Nie oznacza to, że są one złe. Ich ogólne sformułowanie wymaga tego, by prowadzący działalność magazynową ponosili odpowiedzialność za skutki swoich działań. 

Czytaj więcej

Magazyn chemiczny po europejsku

Analiza awarii i wypadków, które miały miejsce w Europie, 
a które związane były z występowaniem w produkcji 
i magazynie produktów chemicznych, pozwala na wysunięcie tezy, że do ponad 80 procent z nich przyczyniły się „awarie systemów zarządzania”. Jeśli w magazynie dojdzie do rozszczelnienia magazynowanych substancji i środków, może być to początkiem łańcucha tragicznych zdarzeń. 

Czytaj więcej

Magazyn jako przedmiot prawa budowlanego

Postępujący kryzys zmusza operatorów logistycznych do poszukiwania nowych możliwości. Często dostosowują swoją specjalizację, reagując na potrzeby klientów. Coraz częściej zadają też fachowcom pytanie: „Czy mogę składować u siebie towary niebezpieczne?”. 

Czytaj więcej

Idealny magazyn chemiczny według polskich przepisów (cz. 2)

Wszystko, co powinniście wiedzieć o wymaganiach wobec magazynów ADR; ocenie ryzyka; klasyfikacji miejsc zagrożonych wybuchem; szkoleniach dla pracowników i innych istotnych kwestiach. 

Czytaj więcej

Idealny magazyn chemiczny według polskich przepisów (cz. 1)

W niniejszym artykule przeanalizowaliśmy wymogi, 
które na operatora magazynu z chemią nakładają polskie normy i wymagania.

Czytaj więcej

Jak ograniczyć ryzyko wypadku w magazynie chemicznym?

Chemia świat zmienia — tak głosiły słowa starej propagandowej piosenki. Rozwój przemysłu ułatwia życie, ale wprowadza też nowe wymagania. W magazynowaniu operatorzy stawiani są przed pewnym nieuchronnym skutkiem tego procesu — a mianowicie przed specjalnymi normami i szczegółowymi wymaganiami swoich klientów. Obejmują one nie tylko warunki handlowe, lecz także wymagania odnośnie warunków magazynowania. 

Czytaj więcej