Jak zaplanować prawidłowo magazyn dystrybucji produktów farmaceutycznych?

STRATEGIE MAGAZYNOWE

Temat naszych rozważań jest jednym z najbardziej fascynujących w dziedzinie planowania procesów i magazynów logistycznych w ogóle. Nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy i zalecenia GDP[1], ale także z uwagi na oczekiwania inwestorów dotyczące efektywności procesów wewnątrz takiego magazynu.

W nie tak odległej przeszłości ostatnich 20 lat magazyny farmaceutyczne działające regionalnie w Europie miały moce produkcyjne rzędu 30–60 tys. linii zamówień dziennie. W spiętrzonym okresie dochodziły do wydajności ok. 100-120 tys. linii i były nastawione w ośrodkach miejskich na dostawy od 2 do 4 ryz dziennie. Było to podyktowane oczekiwaniami aptekarzy, którzy pragnęli mieć możliwość obsługiwać swoich klientów (w przypadku braku lekarstwa w aptece) w ciągu 2–3 godzin od wizyty w aptece.
Obecne zmiany zachowań klientów, dostępność lekarstw na rynku, ich cena oraz wymogi prawne (np. kontrola indywidualnej serii na pojedynczym opakowaniu) spowodowały także zmiany technologiczne w magazynach dystrybucyjnych. Obserwujemy też w ostatnich latach wraz ze wzrostem poziomu automatyzacji procesów zwiększone zapotrzebowanie na nowe technologie. Te z kolei wymagają wyższych nakładów inwestycyjnych, co prowadzi do większej koncentracji w magazynach. Obecnie planowane jednostki magazynowe wykazują nominalne możliwości dystrybucji 150–250 tys. linii na dobę.
Zanim jednak uruchomimy magazyn dystrybucyjny, musimy spełnić kilka innych warunków (oprócz prawnych wymagań i zezwoleń), aby móc powiedzieć, że planujemy zgodnie z GDP.

Działka budowlana i położenie budynku

W idealnym przypadku, kiedy przystępujemy do planowania nowego magazynu dystrybucyjnego dla produktów farmaceutycznych i posiadamy wolną od zabudowy działkę, przystępujemy do określenia następujących warunków wstępnych:

  • Położenie sąsiednich budynków i uwzględnienie ich ewentualnych emisji mogących wpłynąć na kontaminację produktów składowanych w magazynie poprzez wyznaczenie tzw. róży wiatrów i krytycznych wartości w stosunku do odległości sąsiadujących budynków.
  • Określenie natężenia str...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy