REKLAMA
Audyt efektywności energetycznej to zgodnie z definicją ustawową opracowanie zawierające analizę zużycia energii, wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, a także ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii oraz określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji.
Opracowanie wykonuje niezależny audytor energetyczny, analizując dane, które otrzyma od przedsiębiorcy, i wyniki własnych pomiarów. Każde duże przedsiębiorstwo ma obowiązek zlecać taki audyt raz na 4 lata. Obliguje je do tego przywołana już Ustawa o efektywności energetycznej (Dz. U. poz. 831 z 2016 r.).
Ważne!
Pierwszy audyt musi odbyć się w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, tj. do 30 września 2017 r.
Podlegam czy nie podlegam obowiązkowi audytu?
Audyt dotyczy wszystkich dużych przedsiębiorstw, niezależnie od branży. Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, a także zgodnie z interpretacją urzędu Regulacji Energetyki (URE), który odpowiada za rozliczenie tego obowiązku, duży przedsiębiorca to taki, który:
- w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie co najmniej 250 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty niezależnie od formy zatrudnienia) lub
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartości w złotych 50 mln euro lub sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość 43 mln euro.
Ważne!
Wystarczy, że przedsiębiorca spełnia jeden z tych warunków, by podlegał obowiązkowi przeprowadzenia audytu.
Z obowiązku przeprowadzenia audytu zwolnieni są duzi przedsiębiorcy, którzy już taki audyt przeprowadzili podczas procedury wdrożenia:
- systemu zarządzania energią określonego w Polskiej...