Autor: Marceli Kwaśniewski

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Strategia zarządzania energią. Energia elektryczna i jej oszczędzanie w magazynie

Przy rosnących cenach za energię zasadą staje się jej oszczędzanie. Kluczem do niego jest zarządzanie nie tylko energią, ale i całym magazynem. Im bardziej zautomatyzowany magazyn, tym łatwiej uzyskiwać oszczędności. Choć nie wszystkie magazyny da się w pełni zautomatyzować, to w większości z nich można zainstalować magazyn energii.

Czytaj więcej

Rady na logistyczne odpady

Ambitne cele unijne dla recyklingu odpadów opakowaniowych to przetworzenie 65% z nich do 2025 r. i 70% do roku 2030. To także miliony ton odpadów rocznie, które wytwarzane są w procesie logistycznym i nie chodzi tu wyłącznie o opakowania jednostkowe, a o te, które niezbędne są do zabezpieczenia towaru w transporcie od producenta do odbiorcy końcowego. Są niezbędne, ale co dalej z nimi zrobić?
 

Czytaj więcej

Rok rozwoju w tempie narzuconym przez pandemię

Po raz pierwszy w historii magazyny stały się najbardziej poszukiwanym produktem inwestycyjnym – twierdzą zgodnie analitycy, deweloperzy i inwestorzy z tego rynku. To najkrótsze podsumowanie roku 2020 potwierdzają liczby: popyt sięgnął 5,24 mln m2, zasoby powierzchni wyniosły 20,68 mln m2, do użytku oddano 2 mln m2, w budowie jest kolejnych 2 mln m2, a 70% rynku stanowiły nowe umowy i ekspansje. 
 

Czytaj więcej

GDY BIZNES zmienia siedzibe

Relokacja w nowoczesnym ujeciu jest procesem nieodłacznym od pojecia globalizacji. Kontrola nad zar zadzaniem produkcja i sprzedaa oraz prawami własnosci i akcjami przedsiebiorstw pozostaje scentralizowana w ponadnarodowych zarzadach firm. Potwierdzaja to dane mówiace, e do 90% urzadzen demontowanych w Europie rozpoczyna potem drugie ycie w krajach Trzeciego Swiata. Dokonuja sie take relokacje wewnatrz Europy – do Polski, na niewielkie dystanse wewnatrz kraju lub nawet wewnatrz rozbudowujacego sie zakładu. I choc Polska krajem Trzeciego Swiata nie jest, do nas te trafiaja linie technologiczne, które do najnowoczesniejszych nie nalea.

Czytaj więcej

Magazyn w ogniu

Z Jackiem Szczepanikiem, wiceprezesem firmy Denios, o tajnikach twor zenia systemów magazynowania
materiałów niebezpiecznych, rozmawia Marceli Kwaśniewski.

Czytaj więcej

Chłód w chmurze

Najnowocześniejsze wielofunkcyjne czujniki temperatury są także rejestratorami działającymi albo w skali Celsjusza, albo Fahrenheita. Urządzenia te bazują na precyzyjnych, cyfrowych metodach przetwarzania sygnałów z pomiarów z pominięciem zakłóceń. Umożliwiają zdalny pomiar temperatury, łatwo dają się programować, a pozyskane z nich dane w prosty sposób można zwizualizować na ekranie komputera. Najnowsze technologie umożliwiają systemom pomiarowym w chłodniach i mroźniach spożywczych korzystanie z termometrów kwarcowych, ultradźwiękowych, szumowych, a także z termometrów światłowodowych, półprzewodnikowych i termoelektrycznych. 

Czytaj więcej

PR, HR i kierownik magazynu

Pracownicy są wizytówką firmy zarówno w kontaktach z klientami, jak i w życiu pozafirmowym, w którym też mogą przysłużyć się przedsiębiorstwu, kreując jego wizerunek. Dlatego związek pomiędzy działem HR a działem Public Relations powinien być oczywisty. Podobnie jak współpraca kierownika magazynu z obydwoma działami.

Czytaj więcej

Bonus-minimum – jasne zasady same z siebie działają motywująco

Jakie systemy bonusowe dla pracowników magazynowych stały się już absolutnym minimum, które pracodawca powinien zaoferować, a które jeszcze działają?

Czytaj więcej

Nieuniknione podwyżki cen najmu

Nowe prawo odcina deweloperów od połowy zasobów ziemi, do których mieli do tej pory dostęp – alarmował przed rokiem raport JLL, informując o zmianie ustawy o ustroju rolnym. Przepowiednia się sprawdziła, ujawniając ponadto i skutki, których nikt nie przewidział, ale już są widoczne, i te, które dopiero będą widoczne. W 2016 r. popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe w Polsce był rekordowy – podpisano umowy najmu na ponad 3 000 000 m². Niedługo jednak może zabraknąć ofert pozwalających na podpisywanie umów. 
 

Czytaj więcej

Zaglądamy do „portfela”

Inwestycje kapitałowe w regionie państw Europy Środkowo-Wschodniej wyniosły w 2015 r. 7,37 mld euro i jest to najwyższa kwota od 2006 r. Na rynek nieruchomości magazynowych przypadło w Polsce 477 mln euro, z czego trzy czwarte stanowiły transakcje portfelowe. W tym roku wartość transakcji ma wzrosnąć do ponad 750 mln euro. Czy zmieni to rynek logistyczny?

Czytaj więcej

500 tys. zł z ZUS-u na poprawę bezpieczeństwa

„Staplerfahrer Klaus” to 10-minutowy horror magazynowy produkcji niemieckiej z 2001 r., który w niezrównany sposób od lat zwraca uwagę widzów na kwestie bezpieczeństwa pracy. Co prawda w Polsce nie dorobiliśmy się jeszcze filmu tej klasy, ale mamy już od kilku lat producenta spotów i sponsora działań oraz inwestycji poprawiających bezpieczeństwo w firmach. Jest nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
dzięki któremu pracodawca może otrzymać nawet 500 tys. zł na powyższe cele. Jeśli wziąć pod uwagę,
że rocznie w Polsce ponad 90 tys. osób zostaje poszkodowanych w wypadkach przy pracy, a co siódmy
z tych wypadków jest śmiertelny, to warto jednak sięgnąć po ZUS-owskie środki.

Czytaj więcej

Polskie atuty w lokowaniu biznesu

Polska gospodarka w 2015 r. rosła w tempie 3,5%, a dopływ inwestycji wyniósł 4,1 mld EUR. W odniesieniu do kwoty 7,37 mld EUR, które zainwestowano w całej Europie Środkowej, jest to również rekord, także jeśli wziąć pod uwagę wzrost obrotów z 3,13 mld EUR w 2014 r. do ponad 4 mld EUR w 2015 r. Jak te liczby przekładają się na inwestycje logistyczne, atuty Polski, jako miejsca do lokowania biznesu w roku 2016?

Czytaj więcej