Od ognia, temperatury i strat w towarach...

BHP

Sprawdziliśmy najnowsze metody zabezpieczania przeciwpożarowego magazynów wysokiego składowania. Wnioski są pozytywne — wybór innowacyjnych rozwiązań jest duży, a przepisy prawne i wymagania ubezpieczycieli powodują, że na tego typu inwestycjach raczej się nie oszczędza. 

 

Magazyny wysokiego składowania mocno różnią się pod względem konstrukcji i przeznaczenia od klasycznych magazynów, ulokowanych w budynkach, służących do tego celu od lat i mających na wyposażeniu niskie regały. 
Jak wynika z informacji przekazanej „Nowoczesnemu Magazynowi” przez Straż Pożarną i firmy specjalizujące się w systemach ochrony przeciwpożarowej, różnią się też przede wszystkim tym, że są chyba w stu procentach dobrze zabezpieczone na wypadek ognia. W zasadzie nieraz nie tylko dobrze, ale wręcz bardzo dobrze, nawet lepiej niż wymagają tego przepisy Dlaczego? Jako obiekty nowe, powstawały one już w oparciu o skrystalizowane przepisy przeciwpożarowe, zostały ubezpieczone — co uzależnione jest właśnie od obecności systemów przeciwpożarowych, a ponadto — ich właściciele mają pełną świadomość, że gdyby strażacy odmówili odbioru, taki magazyn po prostu nie miałby prawa funkcjonować... 
Ponadto, patrząc na problem profilaktyki przeciwpożarowej okiem zupełnego laika 
i pomijając kwestie ubezpieczeniowe, można zadać sobie pytanie — dlaczego w magazynach wysokiego składowania instaluje się kosztowne systemy przeciwpożarowe, a do tego są one obowiązkowe, mimo że w zasadzie nie przebywają tu większe grupy pracowników — niekiedy jest to zaledwie kilka zaledwie osób stałej obsługi? Odpowiedź jest prosta — zniszczenie towaru w magazynie lub choćby uszkodzenie go w wyniku nieprecyzyjnie prowadzonej akcji gaśniczej może podciąć skrzydła nawet dobrze prosperującej firmie. Tym bardziej, że jeden pożar, jedna niewłaściwie prowadzona akcja, znajdują swoje przełożenie w długookresowej przyszłości — przez opóźnienie dostaw, spadek zaufania klientów, a tym samym pogorszenie się kondycji firmy, o ile nawet nie koniec jej działalności. 


Prawo o zabezpieczeniachprzeciwpożarowych 


Zabezpieczenie przeciwpożarowe magazynu, w tym magazynu wysokiego składowania, jest uregulowane przepisami. Dla każdego takiego obiektu wyznaczone są przepisy prawa, zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, podlega on też kontroli straży pożarnej i przedstawicieli firm ubezpieczeniowych. Przepisy nie są wcale przestarzałe i dokładnie precyzują zagadnienie: mowa tu o Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późniejszymi zmianami). Z kolei przepisy BHP każdorazowo uwzględniają uwarunkowania prawne bezpieczeństwa pożarowego i zabezpieczenia przeciwpożarowego, indywidualne dla danego obiektu charakterystyki zagrożeń, związane zarówno z towarami, jak i z klasą odporności budynku magazynowego i jego części. Specjaliści od BHP przyglądają się też technicznym...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy