Operacje z potencjałem do robotyzacji

DODATEK SPECJALNY

Z opublikowanego swego czasu raportu „Robotyka w logistyce” wynika, że wprawdzie 80% współczesnych hal składowania wciąż jest obsługiwanych bez wsparcia rozwiązań automatyzacyjnych, ale w pozostałych 20% stosuje się już zautomatyzowane technologie. Które z nich: wózki samodzielnie podążające za operatorami, pojazdy autonomiczne, automatyczne systemy składowania, a może roboty kompletacyjne mają szansę szybko „zadomowić” się w magazynach? Sprawdzamy technologie wykorzystywane w obiektach operatorów logistycznych.
 


Logistycy nie mają wątpliwości, upowszechnienie wielokanałowego systemu dystrybucji oraz ewolucja rynku pracy zwiększą zapotrzebowanie na zautomatyzowane rozwiązania intralogistyczne. Jednym ze sposobów na wypełnienie luki między popytem a podażą usług ma być wykorzystanie robotów. – Postęp, który dokonał się w ostatnich latach, może okazać się kluczowym czynnikiem zmiany w logistyce. Dzisiejsze roboty są w stanie odbierać bodźce, pobierać i manipulować ładunkami i umieszczać je – również w mało uporządkowanym otoczeniu – tłumaczył Oliver Brock, profesor berlińskiego Laboratorium Robotyki i Biologii Uniwersytetu Technicznego, lider zespołu, którego rozwiązanie wygrało w zorganizowanym przez Amazon konkursie na system automatycznego wsparcia kompletacji. 


Jest potencjał


Łukasz Dubina, dyrektor usług dodanych Raben Logistics Polska, przypomina, że zastosowanie robotów ma za zadanie zastąpić lub wspomóc pracę człowieka w monotonnych oraz niebezpieczny procesach, uwolnić potencjał pracowników do zadań bardziej złożonych. – Obserwując dostępne dziś rozwiązania oraz tempo i kierunki ich rozwoju, ogromny potencjał widać w procesach transportu wewnętrznego, pakowania i paletyzacji towarów, inwentaryzacji, ale również kompletacji zleceń – dodaje nasz rozmówca. 
– W przypadku naszej firmy oraz obsłudze głównie projektów e-commerce największy potencjał widzimy w automatyzowaniu procesów rozmieszczania i kompletacji produktów oraz transporcie pomiędzy obszarami magazynowymi. Skupiamy się na rozwiązaniach, które pozwalają głównie optymalizować czas procesów logistycznych oraz skracać drogę pracowników oraz robotów poruszających się po magazynie – tłumaczy Michał Pacyński, dyrektor operacyjny Arvato Supply Chain Solutions w Polsce. 
Przyszłość ma z pewnością m.in. robotyzacja rozładunku i kompletacji. Z jednej strony kompletacja to proces, w którym ciągle niezbędny jest człowiek, a automatyzacja jest kłopotliwa ze względu na duże zróżnicowanie i niską powtarzalność zamówień w obsługujących sektor e-commerce, z drugiej zaś właśnie w tej dziedzinie już dziś postęp jest bardzo widoczny. Zadaniem robotów jest np. dostarczenie do pickerów półek z odpowiednimi towarami tak, by wyeliminować konieczność przemieszczania się, upodabniając proces kompletacji do funkcjonowania linii produkcyjnej. Takie rozwiązania pozwalają oszczędzić połowę czasu zużywanego na przemieszczanie się, jednak ze względu na spore wymagania co do infrastruktury (tory, autonomiczne ciągniki, win...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy