Autor: Miłosz Cieszyński

    

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nominowani do IFOY 2021

To już ostatnia prosta przed finałem konkursu IFOY AWARD 2021 (International Intralogistics and Forklift Truck of the Year). W dziewiątej edycji „Oskarów intralogistyki” jury wybrało 17 urządzeń i rozwiązań 14 producentów, które będą rywalizować o tytuł najlepszych produktów intralogistycznych roku. 
 

Czytaj więcej

Gigant w natarciu

Amerykański gigant rynku e-commerce ogłosił ostatnio zamiar uruchomienia polskiej wersji serwisu. Ruszyła już rejestracja dostawców, a eksperci prześcigają się w przewidywaniach wpływu tego posunięcia na polski sektor handlu elektronicznego. Jednak obecność marki Amazon w naszym kraju sięga 2014 r. i od tego czasu amerykański potentat zdążył wybudować całkiem sporą sieć centrów logistycznych.

Czytaj więcej

Okno dla dostawcy

Sprawna komunikacja pomiędzy dostawcami a pracownikami magazynu, unikanie tłoku przy dokach i zbędnych przestojów – płynną obsługą przyjęć towaru do magazynu są zainteresowane zarówno osoby zarządzające magazynem, jak i sami dostawcy. Współczesne systemy w coraz większym stopniu pomagają automatyzować proces awizacji, tworząc narzędzia poprawiające efektywność pracy magazynu. 

Czytaj więcej

Miasta na celowniku

Według danych firmy Savills zasoby magazynów zlokalizowanych w granicach miast wzrosły w ciągu roku o ponad 50%. To efekt rosnącej popularności branży e-commerce, ale nie tylko. Coraz więcej firm poszukuje lokalizacji będących blisko potencjalnych klientów. Miejskie magazyny coraz częściej pełnią również funkcję głównych siedzib firm i showroomów.

Czytaj więcej

E-commerce na chłodno

Zakupy spożywcze w internecie to wciąż w Polsce stosunkowo niewielki sektor rynku. Jednak tegoroczna pandemia znacznie przyspieszyła jego rozwój. W I kwartale sklepy oferujące zakupy przez internet lub usługi click & collect zanotowały wzrost sprzedaży na poziomie 27%, czyli dwukrotnie większy niż placówki nieoferujące tego typu rozwiązań. Czy jednak magazyny – szczególnie te przeznaczone do przechowywania wyrobów świeżych – są gotowe na dynamiczny rozwój e-grocery?

Czytaj więcej

Kwestia wyboru

Konkurencja na rynku usług doradczych jest na tyle duża, że wybór odpowiedniego partnera do realizacji danego projektu jest nie lada sztuką. Przedsiębiorcy pytani w „Badaniu Rynku Doradztwa Logistycznego w Polsce” przeprowadzonym przez redakcje „Nowoczesnego Magazynu” i „Logistyki a Jakość” o decydujący czynnik najczęściej wskazywali na doświadczenie, jakim może się pochwalić dana firma. Jeszcze lepiej, jeśli poparte jest ono referencjami i wysokimi kompetencjami jej personelu.

Czytaj więcej

Załadunek na czas

Załadunek naczepy w 90 sek., zwiększenie przepustowości cross-docku bez budowy dodatkowych ramp czy uzupełnienie automatyzacji procesów magazynowych o załadunki i rozładunki samochodów –powodów, dla których warto przyjrzeć się systemom wspomagającym pracę magazynu jest równie dużo, co rozwiązań dostępnych na rynku. Wraz z rozwojem sektora e-commerce coraz więcej firm poszukuje urządzeń, które zautomatyzują proces ładowania paczek.

Czytaj więcej

Pakowanie less waste

Opakowania zwrotne, papier lub bawełna zamiast plastiku, a może jadalna osłona dla warzyw i owoców? Sposobów na obniżenie negatywnego wpływu na środowisko nie brakuje, a sieci handlowe coraz aktywniej włączają się w działania na rzecz ekologii. Z jednej strony jest to efektem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów, a z drugiej coraz większej świadomości klientów, co z kolei przekłada się na przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej

Nieodwracalny ekotrend

W magazynach stale przybywa rozwiązań mających z jednej strony ograniczyć koszty ich funkcjonowania, a z drugiej zmniejszyć wpływ na środowisko. O obecnych i przyszłych standardach z Bartoszem Michalskim, dyrektorem dewelopmentu SEGRO Poland, odpowiedzialnym za realizację strategii w obszarze pozyskiwania nowych projektów w Polsce, rozmawia Miłosz Cieszyński.

Czytaj więcej

Zielono im…

Energooszczędne źródła światła i inteligentne systemy sterowania nimi, nowe sposoby ogrzewania budynków i lepsza izolacja – to tylko niektóre z ekologicznych rozwiązań będących już standardem w nowoczesnych obiektach magazynowych. Ich popularność stale rośnie, bo oprócz troski o środowisko oznaczają również obniżenie kosztów funkcjonowania firmy. Dlatego coraz częściej najemcy parków logistycznych pytają o hale z możliwością instalacji ogniw fotowoltaicznych czy wykorzystania deszczówki.

Czytaj więcej

Magazyn z internetu

Sektor e-commerce kwitnie, a panująca pandemia przyczynia się do jego dalszego wzrostu. Nie inaczej jest w przypadku sklepów prowadzących internetową sprzedaż elementów wyposażenie magazynów. Choć jest to specjalistyczna branża, to klienci coraz chętniej decydują się na zakup zarówno drobnych elementów, jak i regałów czy całych systemów magazynowych przez internet.

Czytaj więcej

Wielkie czyszczenie magazynów

Wielkie czyszczenie magazynów nabrało ostatnio zupełnie innego znaczenia. Wszystko oczywiście w związku z panującą epidemią i związanymi z nią wymogami sanitarnymi. Dezynfekcja, ozonowanie, mycie – te czynności są dziś na porządku dziennym, a prawdziwą sztuką jest takie ich przeprowadzenie, by były skuteczne, ale nie paraliżowały pracy magazynu. Tym bardziej, że – jak podkreślają eksperci – każda osoba powinna być traktowana jako potencjalny nosiciel wirusa.

Czytaj więcej