Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pozytywne i negatywne strony

Baza wiedzy | 11 maja 2021 | NR 3
0 111

W czasach coraz bardziej rosnących wymagań klientów, zwiększającej się konkurencji oraz wysokich kosztów składowania towarów trudno sobie wyobrazić prowadzenie nowoczesnej firmy tylko w oparciu o wiedzę magazynierów. Niezbędne wydaje się być sięganie po wyspecjalizowane narzędzia informatyczne, które wspomagają zarządzanie firmą. 
Wielu menedżerów postawionych przed faktem wyboru odpowiedniego oprogramowania dla firmy musi sobie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań i zweryfikować, które z systemów są najbardziej odpowiednie dla potrzeb przedsiębiorstwa.
Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: jakie jest korzystniejsze dla nas oprogramowanie: gotowe-wdrożeniowe, czy może projekt indywidualny.
Sukces każdego wprowadzenia systemu jest ściśle uzależniony od zaangażowania w prace wdrożeniowe zarówno dostawcy systemu, jak i klienta. Oferowane systemy wspomagają zróżnicowane procedury logistyczne – często bardzo specyficzne dla danego przedsiębiorstwa.
Aby wdrażany system w pełni odpowiadał oczekiwaniom klienta oraz przynosił firmie korzyści, konieczne są prace potrzebne do sporządzenia stosownego projektu.
System wdrożeniowy, oprócz samych informacji na temat konkretnego rozwiązania, posiada tę wielka zaletę, że podczas jego tworzenia ma miejsce dokładna analiza wszystkich fragmentów łańcucha logistycznego, co również samemu użytkownikowi pozwala na weryfikację swoich potrzeb i lepsze zaplanowanie rozwoju systemu w przyszłości.
Projekt, który musi zakończyć się sukcesem, wymaga zarówno doskonałej znajomości narzędzi informatycznych, jak również – a może przede wszystkim – olbrzymiego doświadczenia w samym jego prowadzeniu i zarządzaniu zespołem specjalistów. Wiele firm specjalizujących się w tego typu projektach – nie tylko je tworzy, ale także realizuje oraz zapewnia niezbędne szkolenia i serwis.

 

Sprawdzone rozwiązania

 

Jeśli chodzi o stwierdzenie, czy korzystniejsze jest oprogramowanie gotowe, czy własne, to wiele zależy od tego, czy projekt własny jest doskonały i idealnie pasuje do potrzeb organizacji. Jeśli tak, to lepiej przy nim pozostać. Jednak w praktyce (statystycznie) wiadomo, że zdecydowana większość przedsiębiorstw nie jest w stanie rozwijać oprogramowania własnego na taką skalę i na bieżąco go udoskonalać, jak robią to firmy zajmujące się tylko i wyłącznie oprogramowaniem. Tak więc zasadniczo lepiej bazować na sprawdzonych rozwiązaniach rynkowych, za którymi stoi doświadczenie oraz odpowiednio sprawny zespół rewitalizujący system do aktualnych potrzeb gospodarki rynkowej.
Mówiąc o zaletach oprogramowania własnego, widzę tylko jedną, która po pewnym czasie staje się na dodatek wadą. Są to koszty...Na początku o wiele łatwiej firmie zapłacić pensję dla informatyka, który rozwija taki system wewnętrznie, niż zakupić duży system z wdrożeniem. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że ta jedna osoba nie wystarczy i trzeba stworzyć większy zespół. To już dużo większe koszty i dużo większa tolerancja wewnętrzna w przypadku spóźnień tego zespołu, dużo mniejsze możliwości wyegzekwowania terminowości. Biorąc pod uwagę wady systemów własnych, to są one następujące:
system rozwija się wraz z firmą, więc jeżeli nie stoi za nim idealnie przemyślany projekt (na samym początku) – wynikający z doświadczenia informatyka – to po pewnym czasie dalsze zmiany w systemie stają albo bardzo pracochłonne, albo wręcz niemożliwe...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy