PROMAG S.A. wyposażył centrum logistyczne w branży mleczarskiej

AUTOMATYKA MAGAZYNOWA Aktualności

Okres pandemii wpłynął na wzrost inwestycji magazynowych. PROMAG S.A. zanotował również duże zainteresowanie klientów wyposażeniem magazynów w nowoczesne rozwiązania intralogistyczne. Jednym z takich projektów było wdrożenie półautomatycznych systemów składowania w największym centrum logistycznym w branży mleczarskiej należącym do grupy MLEKOVITA w  Wysokiem Mazowieckiem.

Grupa MLEKOVITA to największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej. MLEKOVITA to nie tylko produkty ze znanym logo – to całokształt aktywności i zaangażowanie w każdy aspekt działalności. To polska firma stworzona od podstaw, która skutecznie buduje swoją pozycję na rynku od ponad 90 lat. Podstawą sukcesu firmy jest ciągłe doskonalenie oferty, korzystanie z wysokiej jakości surowców oraz ciągłe inwestycje w nowe technologie i zaplecze produkcyjno-magazynowe. Marka MLEKOVITA obecna jest w 167 krajach, posiada 22 zakłady produkcyjne, w których łącznie pracuje ponad 5 tys. osób. Surowiec do produkcji, czyli mleko dostarcza aż 15 tys. polskich rolników. Tak ogromna firma musi posiadać odpowiednie zaplecze magazynowe, aby odpowiednio przechowywać produkty, które powstają z przerabianych codziennie 8 mln litrów mleka.

Ostatnia inwestycja w zaplecze magazynowe grupy MLEKOVITA to nowoczesne centrum logistyczne zajmujące powierzchnię 1,5 ha. Firma PROMAG S.A. po raz kolejny została zaproszona do współpracy z liderem branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Inżynierowie PROMAG, posiadający dużą wiedzę oraz doświadczenie w zakresie najnowocześniejszych technologii składowania, zaprojektowali elastyczne oraz efektywne rozwiązania.

W ramach projektu PROMAG S.A. dostarczył i zamontował systemy składowania do następujących obszarów:

  • Magazyn opakowań - temperatura normalna
  • Magazyn mroźniczy - temperatura ujemna T= -25°C
  • Magazyn chłodniczy z kontrolowaną temperaturą 0°C < T ≤6°C
  • Magazyn kompletacyjny z kontrolowaną temperaturą 0°C < T ≤6°C
  • Bufor (magazyn) wysyłkowy z kontrolowaną temperaturą 0°C < T ≤6°C

PROMAG S.A. zoptymalizował procesy kompletacji i składowania w nowych magazynach w Wysokiem Mazowieckiem wykorzystując system gęstego składowania AutoMAG Shuttle. Jest to sprawdzone rozwiązanie będące punktem wyjścia do pełnej automatyzacji procesów składowania w magazynach. Głównymi jego zaletami jest maksymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej, wzrost bezpieczeństwa pracy i ograniczenie kosztów logistycznych.

Nagrodzony tytułem PRODUKT ROKU, półautomatyczny system gęstego składowania AutoMAG Shuttle pracuje w firmie Mlekovita w magazynie opakowań, w magazynie mroźniczym, w magazynie chłodniczym oraz w magazynach buforowych. Dodatkowo zastosowano również klasyczne regały paletowe rzędowe, a także innowacyjne rozwiązanie zaimplementowane w strefie kompletacji, polegające na tym, że bufor wysyłkowy został zlokalizowany na specjalnym pomoście magazynowym. Pozwoliło to uzyskać dodatkowe miejsce w strategicznym obszarze kompletacji. W wybranych strefach magazynowania zastosowano specjalne, elastyczne rozwiązania umożliwiające składowanie kilku wymiarów paletowych jednostek ładunkowych w uniwersalnych gniazdach regałowych.

Wdrożone rozwiązania czynią centrum logistyczne grupy MLEKOVITA jednym z najnowocześniejszych obiektów magazynowych w branży mleczarskiej. Wartość inwestycji wyniosła ponad 45 mln zł i w całości została sfinansowana ze środków własnych grupy. Budowa tego największego i najnowocześniejszego centrum logistycznego w mleczarstwie trwała zaledwie rok, a łączna liczba miejsc paletowych wynosi ponad 17 000. Nowo otwarte centrum logistyczne obejmuje: magazyny chłodnicze, mroźnię oraz magazyn z przeznaczeniem technicznym. W realizacji inwestycji, poza PROMAG S.A. brały udział m.in. firmy: UNIBEP SA (roboty budowlane) i Johnson Controls International Sp. z o.o. (branża chłodnicza).

Uroczyste otwarcie obiektu z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, władz lokalnych, udziałowców oraz pracowników grupy MLEKOVITA odbyło się 24 września. List do zgromadzonych skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który pogratulował inwestycji i podziękował wszystkim obecnym za istotny wkład w budowanie marki polskiej żywności.

(Źródło: PROMAG)

Przypisy