Robot do usług

DODATEK SPECJALNY

Nie ma już w Polsce firm produkcyjnych oraz logistycznych, które nie cierpiałyby na brak rąk do pracy. Szczególnie bardzo poszukiwani są operatorzy wykonujący prace monotonne, powtarzalne, wymagające fizycznie. Nic więc dziwnego, że wynagrodzenia pracowników magazynów oraz centrów przeładunkowych stają się coraz wyższe. Naturalne się zatem staje, że opłacalne stają się kolejne formy uzbrojenia stanowisk pracy w tym obszarze. Rosnące koszty pracy i brak dostępnych pracowników z jednej strony równania oraz spadające koszty robotyzacji oraz wzrost jej dostępności z drugiej sprawiają, że robotyzacja staje się bardziej opłacalna. Dzieje się to właśnie na naszych oczach.
 


Temat robotyzacji staje się obecnie bardzo modny. Pracując na co dzień z firmami produkcyjnymi, odnoszę wrażenie, że wiele w tym obszarze jest jednak mitów i niejasności. Postaram się zatem odpowiedzieć na kilka pytań, które najczęściej zadają mi menedżerowie, zaczynający rozważać wdrożenie robotów zarówno na produkcję, jak i do magazynów. 
Kiedy w magazynach będą pracowały tylko roboty? Kiedy ludzie stracą pracę? Z grona wszystkich pytań z pewnością właśnie te docierają do mnie najczęściej. Nie dziwi to oczywiście w żaden sposób, bo przecież wszyscy chcemy móc spokojnie wykonywać naszą pracę, bez stresu, że zaczniemy być niebawem zbędni i konieczne stanie się przekwalifikowanie. Na to pytanie odpowiedź chyba nikogo nie uspokoi. Otóż robotyzacja postępuje niezwykle gwałtownie i zaskakuje wręcz swoim zakresem. Nie mówię tutaj nawet o robotach firmy Boston Dynamics, które oglądamy często na kolejnych firmach promocyjnych. Mowa jest o szerokim zakresie robotów do: transportu materiałów oraz wyrobów po zakładzie, robotów służących do kompletacji opakowań, paletyzacji, segregacji, lokowaniu na miejscach magazynowych oraz wielu innych operacji, które są typowe dla współczesnych magazynów. 
W dz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy