Sekwencja – wyższa szkoła jazdy sortowania w magazynie

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

O wielu sposobach sortowania pisaliśmy już w kilku ostatnich wydaniach „Nowoczesnego Magazynu”, prezentując różne stopnie zaawansowania technologii, jej adaptacje ze względu na typ opakowania lub wielkość przesyłki. Omawialiśmy zależności pomiędzy sposobami prowadzenia kompletacji a efektem końcowym w postaci sekwencji wysyłek lub zleceń częściowych, np. przed pakowaniem. Dzisiejsze rozważania chciałbym poświęcić praktycznym sposobom realizacji tworzenia sekwencji zleceń w drodze do klienta końcowego lub do procesów pośrednich, gdzie istotna jest kolejność.
 


Zwykle celem takiego przygotowania sekwencji (pojemników, paczek, towarów) jest ułatwienie realizacji zadania w następującym po sortowaniu procesie. Motywacją może być łatwiejszy wyładunek towaru u odbiorcy, właściwa kolejność pakowania w kartonie lub grupowanie kilku produktów pobranych w odrębnych strefach magazynu w jednym określonym oknie czasowym na stole do pakowania (rys. 1).
Opisane matematycznie zagadnienia bazują na rachunku matrycowym, a w technice przenośników z układami różnicowymi. Ale dzisiaj spróbujemy je opisać na przykładzie kilku zrealizowanych projektów, pokazując każdorazowo cel i metodę prowadzącą do określonego efektu. Często wykorzystując współpracę systemów transportu, np. przenośników i kilka prostych algorytmów zarządzających nimi.

Rys. 1. Trójstopniowy (różnicowy) system sortowania produktów pochodzących z kompletacji w magazynie chaotycznym (źródło: SSI SCHÄFER)


Przypadek pierwszy


W magazynie mającym ponad 60 000 SKU rozłożonym na wielopoziomowej antresoli oplecionej układem przenośników (rys. 2) realizowane są zadanie kompletacji towaru dla odbiorców hurtowych składające się średnio z 5-15 pozycji. Ponieważ nie mieszczą się one do jednego pojemnika, proces wymaga uruchomienia najczęściej 3-5 z nich, aby zrealizować całość zlecenia.
Cel działa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy