Strategia zarządzania energią. Energia elektryczna i jej oszczędzanie w magazynie

ENERGIA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Przy rosnących cenach za energię zasadą staje się jej oszczędzanie. Kluczem do niego jest zarządzanie nie tylko energią, ale i całym magazynem. Im bardziej zautomatyzowany magazyn, tym łatwiej uzyskiwać oszczędności. Choć nie wszystkie magazyny da się w pełni zautomatyzować, to w większości z nich można zainstalować magazyn energii.

Spece od oszczędzania energii mówią, że najdroższa energia to ta, która nie została dostarczona, a najtańsza – to ta, którą udało się zaoszczędzić. Dlatego przegląd magazynu rozpoczyna się pod kątem oszczędności już na etapie projektowania tak, by efektywność energetyczna była jak najwyższa. A jeśli magazyn już stoi – od audytu. 
Statystyki mówią, że szczegółowa kontrola zużycia mediów daje aż 58-proc. wzrost oszczędności energii w budynkach wskutek informacji o stratach i niedostosowaniu systemów. Dlatego najpierw wykonywany jest audyt energetyczny, będący szczegółową analizą zużycia energii, wskazujący potencjalne obszary oszczędności, określaja też zapotrzebowanie energetyczne, definiuje problemy i ustala plan naprawczy w firmie. Krok drugi to audyt efektywności energetycznej ma wykazać potencjał oszczędności energii. Szczegółowa analiza zużycia energii i stanu technicznego wyposażenia magazynu wskaże kierunki optymalizacji parametrów urządzeń w magazynie, skłoni do stworzenia nowej strategii zarządzania energią czy po prostu przeglądu instalacji. Kolejnym działaniem jest zoptymalizowanie i dobór dostaw energii, a ryzyko strat energetycznych jest minimalizowane dzięki bieżącemu monitoringowi zużycia energii w magazynie. Można też myśleć o długofalowej strategii zarządzania energią. 

Nie tylko światło 

Gdy koncentrujemy się na prądzie, myślimy o oświet...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy