Technologie i trendy, które zmienią magazyny w 2022 roku

MOBILNY MAGAZYNIER

Magazyny przeżywają obecnie dobry okres. To z jednej strony szansa na rozwój i nowe możliwości, a z drugiej strony wielkie wyzwanie. Aby sprostać oczekiwaniom rynku, przedsiębiorcy muszą wprowadzać nowe, innowacyjne rozwiązania, które będą usprawniać pracę w magazynie. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze trendy technologiczne, które zrewolucjonizują Wasze magazyny.

Automatyzacja magazynów

Automatyzacja to zarazem prosta, jak i najskuteczniejsza droga do poprawy wydajności i większej elastyczności w magazynie. Powoli zapominamy o tradycyjnych magazynach i przenosimy się do ich inteligentnych odpowiedników. Jest to nieunikniony proces, jeśli zależy nam na produktywności i wydajności, a przede wszystkim, jeśli nie chcemy pozostać daleko w tyle za konkurencją. Co można zyskać dzięki automatyzacji? Multum korzyści, m.in. maksymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni magazynowej, wzrost efektywności pracy, przy jednoczesnej redukcji kosztów, co z kolei przekłada się na szybsze zwroty z inwestycji. To nie wszystko! Automatyzacja wpływa również na poprawę szybkości realizacji zamówień. Firma Aspekt dysponuje szeroką ofertą produktów, które pozwolą na zautomatyzowanie Twojego magazynu.

Rozszerzona rzeczywistość

Do niedawna rozszerzona rzeczywistość kojarzona była przede wszystkim z grami komputerowymi. Obecnie, ta nowoczesna technologia wprowadzana jest do coraz większej liczby branż, w tym do magazynów. Na czym polega? To połączenie realnego obrazu, prezentowanego na ekranie tabletu lub za pomocą specjalnych okularów, z obrazem generowanym komputerowo. Rozszerzona rzeczywistość to bez wątpienia przełom w usprawnieniu pracy magazynu. To kolejny sposób na poprawę wydajności i optymalizację procesów — zwłaszcza w sferze kompletacji zamówień. Niewykorzystanie rozwijającej się technologii, która ułatwia pracę magazynierom, pozwala na wzrost wydajności, to nic innego jak zrobienie kroku w tył i pozostanie daleko w tyle za konkurencją.

Sztuczna inteligencja

Ryzyko wystąpienia błędów spowodowanych działaniem czynnika ludzkiego można skutecznie zmniejszyć, dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Do jakich działań można ją zastosować? Na przykład do uczenia maszynowego, które można wykorzystać do analizy danych generowanych przez systemy zarządzające magazynem. Dzięki tej technologii możemy pozyskać informacje o tym, jakie produkty najczęściej kupują nasi klienci, oraz w jakie dni tygodnia czy w jakim okresie roku są najbardziej aktywni. Z tych danych można z kolei wywnioskować, jakie produkty są kupowane razem i umieścić je w magazynie obok siebie. W ten sposób zaoszczędzamy czas, ponieważ pracownicy mają te artykuły w zasięgu ręki. Sztuczna inteligencja to kolejna technologia, która będzie odgrywała coraz większą rolę w magazynach.

Robotyzacja

Proces automatyzacji magazynów, który przyczynił się do wzrostu ich wydajności i efektywności, sprawił, że firmy coraz śmielej wprowadzają roboty do swoich struktur. W ostatnich 10 latach sprzedano 3 miliony robotów magazynowych. W związku z rozwojem e-commerce wzrasta liczba zamówień, może więc dojść do momentu, gdy magazyny przestaną posiadać odpowiednie moce przerobowe, aby obsłużyć wszystkie zlecenia. Patrząc na te dane gołym okiem widać, że robotyzacja staje się faktem. Należy jednak pamiętać, że ich wprowadzenie nie oznacza, że pracownicy przestaną być potrzebni. Nie każda czynność może ulec automatyzacji, więc czynnik ludzki nadal będzie odgrywał istotną rolę w łańcuchu dostaw. Roboty magazynowe mogą usprawnić obsługę ładunków na regałach, ich transport w magazynie oraz do kompletacji zamówień. Jesteśmy dopiero na początku procesu robotyzacji magazynów, dlatego warto na bieżąco śledzić wszystkie nowości, jakie pojawiają się na rynku, by nie przegapić okazji do wykorzystania ich w swoich przedsiębiorstwach, zarówno dla korzyści technologicznych, finansowych, jak i wizerunkowych.

Przyjrzyjmy się teraz, jak te ogólne trendy zastosować w magazynach.

Urządzenia ubieralne

Urządzenia ubieralne mogą stanowić sprzymierzeńców pracowników magazynów i wpłynąć na komfort ich pracy. Mimo swoich niewielkich rozmiarów mają ogromny potencjał i szereg zastosowań. Nic dziwnego, że firmy z coraz większym zainteresowaniem się im przyglądają. Urządzenia ubieralne to przyszłość, zainwestuj w nie już dziś i wyprzedź swoją konkurencję:

  • Okulary z funkcją rozszerzonej rzeczywistości Zebra HD4000

Wyświetlacz Zebra HD4000 pozwala na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w praktyce. Umożliwia on wyświetlanie wszelkich niezbędnych informacji bezpośrednio w polu widzenia pracowników. Wyświetlacz jest lekki, przez co zapewnia niezrównany komfort noszenia. Dzięki urządzeniu lepiej wykorzystujesz siłę roboczą, zwiększasz liczbę zamówień, bez konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników.

  • Komputer do noszenia Zebra WT6300

Kolejnym urządzeniem ubieralnym, które warto wprowadzić do magazynów jest komputer do noszenia WT6300, który wyznacza standardy w klasie korporacyjnej. Jest mniejszy i lżejszy niż inne, konkurencyjne rozwiązania mobilne. Dopasowuje się do ramienia użytkownika, przez co zapewnia komfort i wygodę, która przekłada się na wyższą wydajność pracowników.

  • Skaner pierścieniowy Zebra RS6000

Skaner pierścieniowy RS6000 to najbardziej wytrzymały i zaawansowany skaner na rynku. RS6000 w połączeniu z komputerem do noszenia marki Zebra maksymalnie zwiększasz wydajność swoich pracowników. Został zaprojektowany z myślą o funkcjonowaniu nawet w najtrudniejszych warunkach. Jego konstrukcja umożliwia pracę w temperaturach poniżej zera. Sprawdzi się więc nawet w mroźniach.

  • Zestaw słuchawkowy Bluetooth Zebra HS3100

Jeśli planujesz wprowadzić aplikacje sterowane głosowo oraz wykorzystywać komunikację głosową w swoje firmie, to warto postawić na urządzenie, które spełni wszystkie wymagania, jakie można postawić przed zestawem słuchawkowym klasy przemysłowej. W połączeniu z innymi urządzeniami ubieralnymi zapewni osiągnięcie najwyższej możliwej wydajności.

  • Rękawice i opaski Proglove

W ofercie firmy Aspekt znajdują się inteligentne rękawice i opaski marki ProGlove, które sprawią, że zapomnisz o tradycyjnych metodach skanowania. Skanery ręczne mają ograniczoną żywotność baterii, często są ciężkie, mało poręczne, a dodatkowo łatwo się gubią. Urządzenia do noszenia od ProGlove rozwiązują te problemy. Poprawiają wydajność pracy i gwarantują niezawodność.

Automatyczne bramki skanujące Rewista Gate Control

Automatyczne bramki kontrolujące zapewniają zautomatyzowany przepływ towarów, opakowań, kontenerów, palet i pracowników, bez potrzeby ich ręcznego liczenia i skanowania. Co jeszcze możesz zyskać dzięki wprowadzeniu bramek samoskanujących? Skrócenie procesu załadunku i minimalizację ryzyka wystąpienia błędów podczas jego trwania, dzięki czemu masz pewność, że do klienta trafił produkt, który zamówił. Dzięki Rewista Gate Control masz pełną kontrolę nad towarami i wgląd w ich historię, a także minimalizujesz ich starty.

Android

Ostatnim, ale na pewno nie najmniej ważnym elementem jest odpowiedni system operacyjny. Firmy muszą migrować do Androida. To już nie wybór, a konieczność. Aktualizacje są podstawą, jeśli myślimy o sprawnie działającym magazynie. Wybierając Androida, masz pewność, że pracujesz na najbardziej aktualnym oprogramowaniu. Co dzięki temu zyskujesz? Przede wszystkim pewność, że zarówno twój sprzęt, jak i dane są bezpieczne. O tym, jak sprawnie przeprowadzić migrację z Windowsa do Androida przeczytasz w bezpłatnym poradniku, dostępny pod linkiem www.rewolucjawmagazynie.pl, stworzonym przez firmę Aspekt we współpracy z Zebra Technologies.

Innej drogi nie ma. Jeśli chcesz pozostać konkurencyjny na rynku, musisz wprowadzić szereg nowoczesnych technologii. To konieczne, aby Twoja firma mogła się rozwijać!

(Źródło: Aspekt)

Przypisy