Telematyka – romans świata IT i logistyki

DODATEK SPECJALNY: „SYSTEMY IT W MAGAZYNIE”

Prężnie rozwijająca się branża logistyczna nie pozostaje w tyle z implementacją nowinek technologicznych. Zarządzający łańcuchami dostaw coraz chętniej wykorzystują dorobek telematyki, by zoptymalizować cały proces i zyskiwać nad nim większą kontrolę. Jakimi rozwiązaniami aktualnie dysponujemy i dlaczego warto je rozważyć?

Po co nam telematyka w TSL?

Rozwiązania będące połączeniem informatyki, telekomunikacji i automatycznego sterowania odpowiadają na piętrzące się w branży wyzwania. Nowe wymogi prawne, rosnące ceny surowców, awaryjność pojazdów – to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego tak dobrze właśnie zmaksymalizować kontrolę nad łańcuchem dostaw, wykorzystując zdalne rozwiązania. Chociażby zdalna diagnostyka pozwala ograniczyć koszty związane z naprawami i zwiększyć szybkość reakcji. Wiadomo, że w idealnym świecie przestoje nie występują, ceny paliwa nie rosną, a kierowcy nie zawodzą. Lata doświadczenia w tej branży sprowadzają jednak na ziemię, pozwalając przy tym zmienić nieplanowane w planowane i być przygotowanym na każdą ewentualność.
Podkreśla to Paweł Panfil, dyrektor Działu Telematyki w Grupie DBK: – Obserwując rynek transportowy, od pewnego czasu zauważam wśród producentów pojazdów, jak i systemów telematycznych, że najważniejszym hasłem jest optymalizacja. Termin ten dotyka wszystkich obszarów w firmie transportowej, pocz...

TA CZĘŚĆ SERWISU DOSTĘPNA JEST TYLKO DLA PRENUMERATORÓW.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do materiałów
Zaloguj się

Przypisy